Histerektomi sonrası yaşama yönelik verilen eğitim ile progresif gevşeme egzersizlerinin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of training and progressive relaxation exercises on anxiety level after hysterectomy
- Tez No: 248495
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma; histerektomi ameliyatı sonrasında verilen eğitimin ve progresif gevşeme egzersizlerinin kadınların anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla ön test ? son test kontrol gruplu, yarı deneme modeli olarak yapılmıştır.Araştırma, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğinde, Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesinde ve hastaların evlerinde gerçekleştirilmiştir. İyi huylu (bening) tümörlerden dolayı histerektomi ameliyatı geçiren ve olasılıksız rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 34 deney, 32 kontrol grubu kadın üzerinde yapılmıştır. Veriler, Temmuz 2007-Mayıs 2008 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ile Durumluk-Sürekli Anksiyete Envanteri kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik dağılımlar, ki-kare önemlilik testi, bağımsız gruplarda t testi ve eşleştirilmiş t testi kullanılmıştır.Kadınların yaş ortalamasının deney grubunda 46.2±7.4, kontrol grubunda 48.4±7.4 olduğu, deney grubundaki kadınların %91.2'sinin, kontrol grubunda ise tamamının ilköğretim ve altında bir eğitim düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir.Deney grubunda durumluk anksiyete ön test puan ortalamasının 40.9±6.3, son test puan ortalamasının 27.6±3.7 olduğu ve gruplar arasındaki farkın önemli olduğu (p0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as quasi experimental pre-test and post-test with control group model with the aim of determining the effect of progressive relaxation exercises and training given for after hysterectomy on women?s anxiety levels.The study was carried at patients? houses and Nene Hatun Maternity Hospital and Gynecology and Obstetrics Clinic of Aziziye Research Hospital of Süleyman Demirel Medical Centre. The study was carried on 34 experimental and 32 control group women who had hysterectomy due to benign reasons and chosen by nonprobability convenience sampling method. The data were collected in July 2007 and May 2008. In gathering of data, personal information form and State-Trait Anxiety Inventory were used. In the assessment of data, percentage distributions, chi-square, t test in independent groups and, matched t test were used.It was found out that average of women?s age was 46.2±7.4 in experimental group, and it was 48.4±7.4 in control group, and that 91.2% of the women in experimental group had primary school or under level of education, but all of control group?s was so.It was detected that score average of state anxiety pre test in experimental group was 40.9±6.3, and that post test one was 27.6±3.7, and the distinction between the groups was significantly meaningful (p0.05).