Endodontik enfeksiyonlarda treponema denticola'nın ?Polimeraz Zincir Reaksiyonu? (PCR) yöntemi kullanılarak araştırılması
Detection of Treponema denticola in Endodontic Infections by ?Polymerase Chain Reaction? (PCR) Method
- Tez No: 248494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ ŞAHİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETEndodontik Enfeksiyonlarda Treponema denticola'nın ?Polimeraz Zincir Reaksiyonu? (PCR) Yöntemi Kullanılarak AraştırılmasıBu çalışma; akut apikal periodontitis, akut apikal apse ve kronik apikal periodontitis tanısı konan hastalardan alınan mikrobiyal örneklerde Treponema denticola'nın varlığını, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile araştırmak amacıyla yapıldı.Hastaların anamnez bilgileri, kaydedilerek sistemik rahatsızlığı bulunan ve son üç ay içerisinde antibiyotik kullanan hastalar çalışma dışında tutuldu. Çalışmada akut apikal periodontitisli 20 vakadan, kronik apikal periodontitisli 20 vakadan alınan kök kanal örnekleri ile akut apikal apseli 20 vakadan alınan pü örnekleri kullanıldı. Örneklerden DNA eldesi yapıldıktan sonra, real-time PCR yöntemi kullanılarak analizleri yapıldı.Real-time PCR analizleri sonucunda T. denticola, akut apikal periodontitisli 20 vakanın 13'ünde (%65), kronik apikal periodontitisli 20 vakanın 11'inde (%55) ve akut apikal apseli 20 vakanın 16'sında (%80) tespit edildi. Genel olarak değerlendirildiğinde ise T. denticola 60 vakanın 40'ında (%67) tespit edildi. Treponema denticola'nın akut apikal apseli vakalardaki tespit edildiği %80 oranı istatistiksel olarak çok önemli bulundu (p=0,007). Ancak bu bakterinin akut apikal periodontitisli ve kronik apikal periodontitisli vakalardaki tespit edildiği oranlar istatistiksel olarak önemli bulunmadı. Her üç vaka grubunda T. denticola'nın tespit edildiği oranlar arasındaki farklılığın da istatistiksel olarak önemli olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDetection of Treponema denticola in Endodontic Infections by ?Polymerase Chain Reaction? (PCR) MethodThe aim of the present study was to investigate the presence of Treponema denticola in microbiological samples taken from cases with acute apical periodontitis, acute apical abcesses, and chronic apical periodontitis by polymerase chain reaction (PCR) method.A medical history was obtained from each patient. Patients who had received antibiotic treatment during the last 3 months or had a general disease were excluded from the study. In the present study samples were obtained as follows; 20 root canal samples from cases with acute apical periodontitis, 20 root canal samples from cases with chronic apical periodontitis, and 20 pus samples from acute apical abscesses. DNA was extracted from the samples and analyzed with real-time PCR.In the results of the real-time PCR analysis; T. denticola was detected in 13 of 20 cases diagnosed as acute apical periodontitis (65%), 11 of 20 cases diagnosed as chronic apical periodontitis (55%), and 16 of 20 cases diagnosed as acute apical abcesses (80%). In general T. denticola was found in 40 of 60 cases (67%). In cases of acute apical abscess, the prevalence value of T. denticola (80%) was found statistically very significant (p=0.007). However, no statistically significant associations were found between T. denticola and acute apical periodontitis or T. denticola and chronic apical periodontitis. On the other hand, no statistically significant association was found between differences in prevalence values of T. denticola in all three cases.The findings of this study indicated that T. denticola is an important bacterial pathogen in endodontic infections, particularly in cases with acute apical abscesses. Moreover, the findings of this study support the assertion that T. denticola may be involved in the pathogenesis of periradicular lesions of endodontic origin