Sigara bıraktırmaya yönelik lise öğrencilerine verilen Transteoretik Model temelli eğitimin etkisi
The effect of Transtheoretic Model-based education given for smoking cessation in the higher school students
  1. Tez No: 248496
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu arastırma, sigara bıraktırmaya yönelik lise ögrencilerine verilen TransteoretikModel (TTM) temelli egitimin etkisini saptamak amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıstır.Arastırmanın evrenini mam Hatip Lisesi'nde ögrenim gören, sigara içen toplam 90ögrenci olusturmustur. Örneklemi, çalısmaya gönüllü katılan 75 ögrenci olusturmustur.Çesitli nedenlerden dolayı 15 ögrenci çalısma dısı kalmıstır. 60 ögrenci basit rastgeleörnekleme yöntemiyle deney (n=30) ve kontrol (n=30) grubuna ayrılmıstır.
Özet (Çeviri)
This semi-experimental study was made to evaluate the effect of TranstheoreticalModel-based education given high school students to cease smoking.The research was made on a total of 90 smoking students in Imam Hatip HighSchool. The sample comprised 75 students voluntarily participated in this study. Becauseof different causes, 15 students were excluded from the study. 60 students were randomlydivided into two groups, the experimental (n=30) and the control (n=30) groups. Thestudents in experimental group were given Transtheoretical Model-based plannededucation, the students in control group were not given any education.In the study, it was determined that, in the experimental group, there was nostatistical difference between the repeated scores received from TTM scales and theirsubscales (Decisional Balance (DB), Temptation Scale (TS), Self-efficacy Scale (SS).Except for Process Definitions (PD) total score and its subscales such as ConsciousRaising, Helping Relationship, Contingency Management and Self-Liberation, it wasdetermined that there was statistically a significant difference in average scores ofrepeated measurements of its other subscales. As a result of first tests of the experimentaland the control groups, except for Wishes and Self-Liberation, which are the subscales ofPD, there was no statistical difference between repeated measurements. As a result of lasttests of the experimental and the control groups, it was observed that there was statisticallya significant difference between repeated measurements of ?Damages Caused Smoking?which is a subscale of DB; ?Social Interaction and Habit Strength? which is a subscale ofTS; ?Social environments?, ?Being Able to Cope with the Negative Sense?, ?Being Ableto Cope with the Habit Strength? which are subscales of SS?, ?PD total score and itssubscales, ?Conscious Raising?, ?Dramatic Relief?, ?Environmental Reevaluation?, ?Self-Reevaluation? and ?Wishes?. When first and last tests of the control group were compared,there was no statistical difference between repeated measurements except for ConsciousRaising, Dramatic Relief and Wishes which are the subscales of PD. It was observed that10 students in the experiment group ceased smoking, and 2 students relapsed. In contrast,no students in control group ceased smoking.