Gömük mandibular 3. molar diş operasyonlarını takiben farklı enerji dozlarında tatbik edilen düşük seviyeli diode lazerin postoperatif ağrı, trismus ve ödem üzerine olan etkilerinin klinik olarak incelenmesi
Clinical investigation of the effect of low level diode laser application at different doses on postoperative trismus, facial swelling and pain after third molar surgery
- Tez No: 248507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Üçüncü büyük azı dişlerinin gömük kalması oldukça yaygın bir sağlık problemidir. Üçüncü büyük azı dişlerinin cerrahi olarak çıkartılmalarını takiben meydana gelen ağrı, trismus ve ödem hastaların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu postoperatif sekelleri azaltmak için birçokmetod denenmiştir. Bu çalışma, farklı doz ve yöntemlerle uygulanan düşük seviyeli lazer terapisinin (LLLT) operasyon sonrası meydana gelen sekeller üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı.Çalışma gömük mandibular yirmi yaş dişleri cerrahi olarak çekilen 80 hasta üzerinde yürütüldü. Hastalar her biri 16 hasta içeren 5 gruba ayrıldı. İlk grup kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubundaki hastalara, lazer aktive edilmeden ağız içinden ve ağız dışından 1'er dakika tutuldu. İkinci gruptaki hastalara (LLLT-1; 2 j/cm2 Ağız İçi+Ağız Dışı), ağız içinden ve ağız dışından 6'şar joule lazer ışını uygulandı. Üçüncü gruptaki hastalara (LLLT-2; 4 j/ cm2 Ağız İçi+Ağız Dışı), ağız içinden ve ağız dışından 12'şer joule lazer ışını uygulandı. Dördüncü gruptaki hastalara (LLLT-3; 4j/cm2 Ağız Dışı), sadece ağız dışından 12 joule lazer ışını uygulandı. Beşinci gruptaki hastalara (LLLT-4; 4j/cm2 Ağız İçi), ağız içinden 12 joule lazer ışını uygulandı.Çalışmamızda istatistiksel olarak aşağıdaki bulgular elde edilmiştir.-Uygulanan düşük seviyeli lazer terapi yöntemlerinin postoperatif ağrı üzerine bir etkisinin olmadığı-İntraoral-ekstraoral 2 J/cm2 ve intraoral 4 J/cm2 dozda uygulanan lazer enerjisinin sadece postoperatif 7. günde trismus üzerine etkili olduğu-İntraoral-ekstraoral 4 J/cm2 dozda uygulanan lazer enerjisinin postoperatif 2. günde trismus ve ödem üzerine etkili olduğu-Ekstraoral 4 J/cm2 dozda uygulanan lazer terapisinin ise postoperatif 2. günde ödem ve trismus üzerine ve ayrıca postoperatif 7. günde ise trismus üzerine etkili olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak çalışmamızda, düşük seviyeli lazer terapisinin postoperatif trismus üzerine etkili olduğu ve özellikle 4 J/cm2 dozda ekstraoral lazer terapisinin postoperatif 2. günde ödem ve trismus üzerine ve ayrıca postoperatif 7. günde ise trismus üzerine etkili olduğundan dolayı diğer lazer uygulamalarına nazaran daha avantajlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Third molar impaction is a major oral health problem. Pain, trismus and swelling following the surgical removal of third molars increase patients? discomfort. Several methods have been used to inhibit these postoperative sequelae. This study was made to investigate the effects of low level laser therapy (LLLT), which is applied different dose and treatment protocol, on postoperative trismus, edema and pain.This study was conducted on a total of 80 patients whose mandibular third molars were removed. Patients were divided into five groups each consisted of 16 individual. The first group was accepted as the control group. In the control group, laser probe was applied one minute extraorally and intraorally without active laser power. In the second group (LLLT-1: 2 j/cm2 intraoral-extraoral group), low level laser irradiation were applied intraorally and extraorally at 6 joule doses. In the third group (LLLT-2: 4 j/cm2 intraoral-extraoral group), low level laser irradiation were applied intraorally and extraorally at 12 joule doses. In the fourth group (LLLT-3: 4 j/cm2 extraoral group), low level laser irradiation were applied only extraorally at 12 joule doses. In the fifth group (LLLT-4: 4 j/cm2 intraoral group) low level laser irradiation were applied only intraorally at 12 joule doses.We determined the following results from our study statistically;-Low level laser therapy was not effective on postoperative pain-Intraoral-extraoral 2 j/cm2 and intraoral 4 j/cm2 laser powers were effective on trismus at postoperative 7th day only-Intraoral-extraoral 4 j/cm2 laser power was effective on trismus and edema at postoperative 2nd day-Extraoral 4 j/cm2 laser power was effective on trismus and edema at postoperative 2nd day and extraoral 4 j/cm2 laser power was also effective on trismus at postoperative 7th day.As a result, we conclude that low level laser therapy is effective on trismus, and 4 j/cm2 extraoral laser therapy is more advantageous treatment method than the other laser therapy methods because of the effect on trismus and edema at postoperative 2nd day and the effect on trismus at postoperative 7th day also.