Pasinler merkez sağlık ocağı bölgesinde bebek ölüm hızı ve bu hızı etkileyen faktörler
Infant death rate and affecting factors in the region of Pasinler centrum health house
  1. Tez No: 248528
  2. Yazar: SEVAL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÜRAKSIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma Pasinler Merkez Sağlık Ocağı bölgesinde Bebek Ölüm Hızını ve bu hızı etkileyen faktörleri tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma bölgede, 2005 yılı içinde canlı doğum yapmış 384 kadından basit rastgele yöntemle 1/3 örnekleme seçilen 128 kadından 124'üne anket uygulanarak yapılmıştır.Bölgede Bebek Ölüm Hızı binde 40.3 olarak tespit edilmiştir. Annenin eğitim durumu, aile tipi, doğum şekli, doğuma yardım eden kişi, doğum ağırlığı ve cinsiyetin bebek ölümleri üzerinde önemli bir etkisi saptanamamıştır. Ancak okuryazar olmayan annelerde, geniş aileye sahip annelerin bebeklerinde, sezaryen ile doğan bebeklerde, sağlık personeli yardımı olmadan doğan bebeklerde ve doğum ağırlığı 2500 gramın altında olan bebeklerde Bebek Ölüm Hızı yüksek bulunmuştur.Annelerin toplam gebelik, canlı doğum ve yaşayan çocuk sayısının artması ile birlikte Bebek Ölüm Hızının da arttığı tespit edilmiştir. Annelerin toplam gebelik sayısı, canlı doğum sayısı, yaşayan çocuk sayısı ve bebeklerin istenme durumlarının bebek ölümleri üzerinde önemli etkisi olduğu saptanmıştır.Bölgede Bebek Ölüm Hızı yıllar itibarı ile bir düşüş göstermiş olmasına rağmen istenilen düşüş sağlanamamıştır. Sonuç olarak bölge Türkiye geneline göre hala yüksek Bebek Ölüm Hızına sahiptir. Bebek Ölüm Hızının Türkiye ortalamasına çekilebilmesi ve etkili faktörlerin olumlu hale getirilebilmesi için neler yapılabileceği konusunda öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine infanth death rate and affecting factors in the region of Pasinler Centrum Health House. The research was carried out on 124 women from 128 women chosen for the sampling by means of sample ramdomized among 384 women who had given birth in 2005 year by applying a survey.Infanth death rate in the region was determined 40.3 in 1000. There was no significant efffects on mother?s education stutions, type of family, type of the labour, the person helping to the delivery, weight of the birth and the sex on the deaths of infants. The date rate of the infants was found high illirate mothers, in the mothers having crowded family, in the infants being born by means of ceserian, ın the ınfant who are born without helping of health staff and those who have under 2500 gram of birth weight.It is detected that as total pregnancy the number of living childrenand live-birth incrised the date rate of the infant also increased. It was found out that there was significant effect of the number of total pregnancy of mothers, and the number of live birth, the number of living children and the villing of having baby on death rate on the ınfants Although death rate of the infants shows a reduction as regards the years, there was no designed reduction.In conclusion, the region, according to the Turkey avarage has stil high death rate of in infant. Some suggetions have been offered about the reduction of average dath rate of infant to the Turkey?s average and convertion effetive factors into plus factors and what to do about this.