Aktif sporcularda antrenman öncesi ve antrenman sonrası Ksantin Oksidaz (XO) ve Ürik Asitin (ÜA) Antioksidan özelliklerinin araştırılması
The searching for the Xanthin Oxidase?s (XO) and Uric Acid?s (UA) Antioxidant features before training and after training of a sportsmen who is actively making sport
  1. Tez No: 248527
  2. Yazar: MUHAMMED KIZILTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, aktif olarak spor yapan sporcuların antrenman öncesi ve antrenman sonrasında Ksantin Oksidaz (XO) ve Ürik Asidin (ÜA) antioksidan özelliklerinin araştırılmasını içermektedir.Yaş ortalaması 18-28 olan 18 futbolcu, 12 basketbolcu, 12 atlet ve 8 güreşçi toplam 50 sporcu dahil edildi. Kontrol grubu olarak yaş ortalaması 18-29 olan aktif olarak spor yapmayan 30 kişi alındı. Kontrol grubundan bir kez kan alındı ve serumları -80 oC'de depolandı.
Özet (Çeviri)
This study includes the searching for the Xanthin Oxidase?s (XO) and Uric Acid?s (UA) antioxidant features before training and after training of a sportsmen who is actively making sport.Totally fifty sportsmen between 18-29 average ages who are eighteen footballers, twelve athletes and eight wrestlers were included. Thirty men whose average ages are between 18-29 and who are not making sport actively were involved as the control group. The blood was taken from the control group only once and its? serums was stored at minus 80 oC.