Bebeklerde aşı uygulamasına bağlı gelişen ağrının giderilmesinde müzikli dönencenin etkisi
The effect of musical mobile in removing the pain developing due to vaccine application
- Tez No: 248529
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, ilk kez beşli aşı uygulanan bebeklerin işleme bağlı gelişen ağrılarının giderilmesinde dikkati başka yöne çekme yöntemi olarak kullanılan müzikli dönencenin etkisini değerlendirmek amacıyla deney ve kontrol gruplu yarı deneme modeli şeklinde yapılmış ve ?DaBT-IPA-Hib beşli aşı uygulaması sırasında kullanılan müzikli dönence bebeklerin ağrısını azaltır? hipotezi sınanmıştır.Araştırma, Sağlık Bakanlığı Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Merkez 4 No'lu Veyisefendi Sağlık Ocağı'nda 1 Ocak-15 Mayıs 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında verilerin toplandığı sağlık ocağına ilk kez DaBT-IPA-Hib beşli aşısı için getirilen nörolojik veya herhangi bir kronik hastalığı olmayan, gestasyon yaşı 38 haftadan büyük olan, normal kiloda, 2 ayını doldurmuş ve evindeki beşiğinde dönencesi olmayan 120 sağlıklı bebek oluşturmuştur.Araştırmada, deney ve kontrol grubunun kontrol değişkenleri yönünden denkliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as quasi experimental model with experiment and control group with the aim of assessing the effect of musical mobile used as distraction method in removing the pain?s developing due to pentavalent vaccine application for the first time, and the hypothesis of ?musical mobile used DaBT-IPA-Hib pentavalent vaccine application reduces the pain of the infants? is tried.The study was carried out in Number 4 Veyisefendi Village Clinic belonging to Erzurum Health Directorate between the dates January the first and 15 May 2008.The study population of the research consists of 120 healthy infants who don?t have mobile in their house, have completed their two months and have normal weight and whose gestation age is more than 38 weeks and don?t have any chronic disease or neurological disorder, and brought for DaBT-IPA-Hib pentavalent vaccination for the first time.The experimental and control group in research by being balanced as regards control variables. Question form and FLACC Pain Scale were applied to infants in each two groups.It was detected that anxiety and pain scores of the infants of experiment group (the anxiety before procedure is: 0.45±1.18, the pain during procedure is: 5.13±2.11, the pain after procedure is: 1.26±2.01) were lower than those of control group (the anxiety before procedure is: 0.75±1.68, the pain during procedure is: 6.65±2.69, the pain after procedure is: 3.61±2.27), and in the comparison made between control and experimentgroup, the distinction between score average of during procedure and after procedure was found statistically significant. With their conclusion, it was found out that musical mobile used as a distraction method relieved the pains developing due to procedure of the infants and the hypothesis of the research was supported.The conclusion of the research indicated that musical mobile relieved the pain?s developing due to vaccine injection of the infants. For this reason, in order for vaccine injections to be remembered as positive experiences, it is suggested that the control of the pain should be provided, and musical mobile as a distraction method should be used routinely in relieving the pain