Anne baba tutumları ile adolesan saldırganlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between parents' attitude and adolescent aggression
  1. Tez No: 248538
  2. Yazar: ESRA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, anne baba tutumları ile adölesan saldırganlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişkisel olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Atatürk lisesinde okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Evrenin tümünün araştırmaya alınması planlandığı için örneklemin büyüklüğü belirlenmemiş ve araştırmaya katılmayı kabul eden, 15- 18 yaşları arasındaki 525 adölesan ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri sosyo demoğrafik bilgileri içeren form, anne baba tutum envanteri ve saldırganlık envanteri kullanılarak Nisan 2007- Temmuz 2008 tarihleri arasında araştırmacı tarafından toplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede SPSS paket programı kullanılmış, verilerin analizinde t testi, korelasyon ve varyans analizleri kullanılmıştır.Elde edilen verilere göre, cinsiyet ile saldırganlık arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve erkek adölesanların kızlara göre daha saldırgan tutuma sahip oldukları bulunmuştur. Adölesanların yaşları arttıkça daha fazla saldırgan tutum sergiledikleri bulunmuş ve gruplar arasındaki farkın önemli olduğu saptanmıştır. Anne baba tutumunu algılamada, adölesanların cinsiyetlerinin ve baba eğitim düzeyinin etkili olduğu, erkek adölesanların anne baba tutumlarını kız adölesanlara göre daha fazla demokratik olarak algıladıkları saptanmıştır. Yine adölesanların baba eğitim düzeyi arttıkça demokratik tutum algılamalarının arttığı bulunmuştur. Anne babası otoriter ve ilgisiz tutuma sahip olan adölesanların saldırganlık eğiliminin yüksek, anne babası demokratik tutuma sahip adölesanların ise saldırganlık eğiliminin düşük bulunmuştur. Anne baba tutumları ile saldırganlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.Bu sonuçlar doğrultusunda, adölesanlara yönelik olarak güvenli ve destekleyici çevre oluşturulması, stresle başa çıkma ve empati kurma yeteneklerinin geliştirilmesi için danışmanlık hizmeti sunulması, yine anne babalara çocuk yetiştirme, stresle başa çıkma, öfke kontrolü konusunda eğitim verilmesi, etkili aile içi iletişim sağlanarak demokratik aile tutumunun sergilemesinin sağlanması için girişimlerde bulunulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been done as desciriptive- related with the aim of studing the relationship between parents? attitudes and adolescent aggression.The population of the study has been constıtutied by the students of Atatürk High School. Since all the population was planned to be studied, the size of the illustration was not determined and it was completed by 525 adolescents between 15-18 who excepted to join the study. The data of the study; teh form including social demographic knowledge, the inventory of parents? attitude and the inventory of aggression have been gathered by the researcher between April 2007- July 2008. In the statistical evaluation the programme of SPSS has been used. In the analysis of the data, t test, correlation and variance analysis have been used.According to the data which has been obtained, it has been found that there is a meaningful relationship between gender and aggression and male adolescents? have a more aggressive they are and the differences between groups are also significant. It has been determined that adolescent genders and the level of father education are effective in the perception of parents? attitudes and male adolescent perceive parents? attitudes and male adolescent perceive parents? attitudes more democratic than female ones. Besides it has been found that the perceptions of democratic attitude increase as the level of father education increases. The finding indicate that there is a relationship between parents attitudes and the aggressive level of adolescents.It was found that adolescents whose their parents have authoritive and absent attitude i high of aggressiveness tendency and that adolescents whose their parents' have democratic attitude is low of aggressiveness tendency.According to this results, it can be suggested that a safe and supported environment is mad efor adolescent, information service is presented in overcome with stress and develop abilities of getting empathy, parents are education in the area of bringing up children, to get the show of democratic parents? attitude by getting affective communication in the family.