Adölesan dönemde dijital oyun bağımlılığı, sosyal kaygı ve anne-baba tutumları
Digital game addiction, social anxiety and parent attitudes in adolescence
- Tez No: 684386
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, adölesan dönemde dijital oyun bağımlılığı, sosyal kaygı ve anne-baba tutumlarının belirlenmesi amacıyla kesitsel ve korelasyonel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, yedi Devlet Lisesinde öğrenim görmekte olan 2844 öğrenci oluşturmuştur. Örnekleme, tabakalı ve basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak 1379 öğrenci dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği (DOBÖ), Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği (ESKÖ) ve Anne-Baba Tutumu Ölçeği (ABTÖ) kullanılmıştır. Katılımcıların %12,9'u dijital oyun bağımlısıydı. Erkek öğrencilerde dijital oyun bağımlılığı riski kız öğrencilere göre 2,6 kat daha yüksekti (p < 0,05). Yaş, gelir düzeyi, ebeveynlerin eğitim düzeyi değişkenleri dijital oyun bağımlılığını etkilemedi (p > 0,05). Adölesanların sosyal kaygıları düşük bulundu. Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği (Genel Durumlarda Sosyal Kaçınma ve Huzursuzluk Duyma, Olumsuz Değerlendirilme Korkusu) ile DOBÖ (p < 0,05) arasında pozitif yönlü anlamlı bir fark vardı. Adölesanların %22,5'i ebeveynlerinin tutumunu demokratik, %30,3'ü ihmalkâr, %26,4'ü otoriter ve %20,8'i hoşgörülü olarak algılamaktaydı. Sosyal kaygı, otoriter ebeveyn tutumu olan adölesanlarda en yüksek iken, hoşgörülü ebeveyn tutumu olan adölesanlarda en düşüktü. Dijital Oyun Bağımlılığı, ihmalkâr ebeveyn tutumları olan adölesanlarda en yüksek iken, demokratik ebeveyn tutumları olan adölesanlarda en düşüktü. Sonuç olarak, adölesanlarda dijital oyun bağımlılığı oranı ve sosyal kaygı düzeyinin düşük olduğu, dijital oyun bağımlılığı arttıkça sosyal kaygının arttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, algılanan anne-baba tutumunun adölesan dönemde dijital oyun bağımlılığı ve sosyal kaygıyı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Adölesan bireyler zamanlarının büyük bir kısmını okulda geçirdikleri için, riskli davranışların erken saptanması ve önlenmesi konusunda okul sağlığı hemşireliği büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in cross-sectional and correlational type in order to determine digital game addiction, social anxiety and parental attitudes in the adolescent period. The universe of the research consisted of 2844 students studying in seven State High Schools. 1379 students were included using sampling, stratified and simple random sampling method. Personal Information Form, Digital Game Addiction Scale (DGAS), Social Anxiety Scale for Adolescents (SASA) and Parenting Style Scale (PSS) were used to collect data. 12.9% of the participants were digital game addicts. The risk of digital game addiction was 2.6 times higher in male students than female students (p < 0.05). Age, income level, parents' education level variables did not affect digital game addiction (p > 0.05). Social anxiety of adolescents was found to be low. There was a significant positive difference between the Social Anxiety Scale for Adolescents (Social Avoidance and Distress in General Situations, Fear of Negative Evaluation) and DGAS (p < 0.05). 22.5% of the adolescents perceived their parents' attitude as democratic, 30.3% negligent, 26.4% authoritarian and 20.8% tolerant. Social anxiety was highest in adolescents with authoritarian parental attitude, while it was lowest in adolescents with tolerant parental attitude. Digital Game Addiction was highest in adolescents with negligent parental attitudes, while it was lowest in adolescents with democratic parental attitudes. As a result, it was found that the rate of digital game addiction and social anxiety was low in adolescents and social anxiety increased as digital game addiction increased. In addition, it was concluded that the perceived parental attitude affects digital game addiction and social anxiety in adolescence. School health nursing is of great importance for early detection and prevention of risky behaviors, as adolescents spend most of their time at school.