Böbrek transplantasyonu yapılmış hastalara verilen eğitimin hastaların yaşam kalitesi, tedaviye uyumları ve yaşadıkları ruhsal sorunlar üzerine etkisi
The effect of the education given to the patients undergone kidney transplantation on the life quality and adaptation to the treatment and mental problems the patients experienced
- Tez No: 248537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Böbrek transplantasyonu yapılmış hastalara verilen eğitimin hastaların yaşam kalitesi, tedaviye uyumları ve yaşadıkları ruhsal sorunlar üzerine etkisiAraştırma, böbrek nakli yapılmış hastalara verilen bireysel eğitimin hastaların, yaşam kalitelerine, tedaviye uyumlarına ve yaşadıkları ruhsal sorunlar üzerine etkisini belirlemek amacıyla tek grup ön test son test deneme öncesi modeli olarak planlanmış ve yapılmıştır.Araştırma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğinde 20/10/2007- 30/07/2008 tarihleri arasında yapılmıştır.Araştırmanın evrenini ilgili hastanenin Nefroloji Polikliniği'ne kayıtlı böbrek transplantasyonu yapılmış hastalar oluşturmuştur. Araştırma örneklemini ise veri toplama süresince (Aralık-Mart 2008) ilgili hastanenin Nefroloji Polikliniği'ne kontrol amaçlı başvuran 18 yaş üzerinde, en az ilkokul mezunu, görme ve işitme ile ilgili duyu kaybı olmayan, iletişime ve işbirliğine açık, psikiyatrik bir hikayesi olmayan ve transplantasyon üzerinden bir ay geçmiş böbrek transplantasyonu yapılmış hastalar oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The effect of the education given to the patients undergone kidney transplantation on the life quality and adaptation to the treatment and mental problems the patients experienced.The study was planned and carried out as one group pretest-posttest preexperimental design with the aim of determining the impact of individual education given the patients in whom kidney transplantation was applied on patients life qualities and adaptations to the treatmant and mental problems they experienced.The study was carried out in Nephrology Polyclınıc of Yakutiye Research Hospital of Schoool of Medicine in Atatürk University between the dates 20 October 2007 and 30 July 2008.The study context is made up of the patients in whom kidney transplantation was applied to and were registered in Nephrology Polyclınıc of related hospital.The sampling of the study in the process of data collection (December-March 2008) is made up of the patients the transplantations of which have gone over a month, and kidney transplantation was applied, and dont have any psychiatric story, and being open to coorperation and communıcation, and dont have any hearing loss or loss of vision, and being at least primary school graduate, and being over 18 years of age, and applying for the purpose of controlling to Nephrology Polyclinic of related hospital.In the dates, when the research was carried out, 42 of patients enrolled in Nephrology Polyclinic undergone to kidney transplantation were included in the study because the are suitable for the context and sampling of the research.In the data collection, questionnaria form orienting to determining the features of the patients belonging to transplantation an sociodemographic, and SF-36 Life Quality Scale, Kidney Transplantation Adaptation Assesment Scale and Hospital Anxiety and Depression Scale were used.It was found out that the distinction between pre-tes and post-test score awerages the patients took from global life guality and all subdimansions of life quality was statistically significant, and scores of post-test were high.(p