Konya bölgesindeki mevcut tabii agrega ve kırmataş ile yüksek mukavemetli beton imali
Production of high strength concrete from the available natural and crushed stone aggregates in Konya
- Tez No: 24858
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
XIV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KONYA BÖLGESİNDEKİ MEVCUT TABİİ AGREGA VE KIRMATAS İLE YÜKSEK MUKAVEMETLİ BETON İMALİ Z. Ulviye ATAY Selçuk üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü inşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Mustafa KARADUMAN 1992, Sayfa: 110 Jüri : Prof. Mustafa KARADUMAN Doç. Dr. M. Duran TEKİN Yrd. Doç. Dr. M. Yaşar KALTAKCI Bu araştırmanın amacı Konya bölgesinde mevcut agrega ve kırmataş ile yüksek mukavemetli beton imal etmektir. Yapılan araştırmalar sonunda, yüksek mukavemetli beton yapılabilmekte, bu da daha yüksek betonarme binalar ve daha uzun açıklıklı beton köprüler yapılabilmesine imkan vermektedir. Her geçen yıl yapılan betonların mukavemetlerinde daha yüksek rakamlara ulaşılmaktadır. Yapılan bu çalışmada Konya yöresinde en çok kullanılan beton agregaları ile yüksek mukavemetli beton yapımı planlandı. Bu amaca yönelik olarak kalker kökenli kırmataş, Konya bölgesindeki Eğribayat, Göçü, Sarıcalar, kum ocağından kum ve çakıl temin edilerek gerekli deneyler yapıldı. Deney sonuçlarına göre sözkonusu malzemelerle, Antalya Ferro Krom tesislerinde üretilen silika tozu (silica füme) değişik oranlarda kullanılarak beton karışım hesapları yapıldı. Sözkonusu betonların yapımında Adana çimento fabrikasında üretilen PÇ 400 ve Konya çimento fabrikasında üretilen PÇ 325 çimentosu kullanıldı. Betonda su/çimento oram azaltılırken akıcılığı temin etmek içinde katkı olarak sika BV40, betonu yoğurma suyuna çimento ağırlığının % 2'si kadar ilave edildi. Süper akışkanlaştırıcı katkı maddesi ile birlikte silika tozuda yine çimento ağırlığının % 8 ve % 10'u olmak üzere ilave edilerek beton numuneler yapıldı. Süper akışkanlaştırıcı ve silika tozu kullanmadan PÇ 400 çimentosu ile, 60 silindir numune, PÇ 325 çimentosu ile 15 adet silindir numune döküldü. Silika tozu ve süper akışkanlaştırıcı katkı kullanarak da PÇ 400 çimentosu ile 120 adet silindir numune, PÇ 325 çimentosu ile de 30 adet silindir numune döküldü. Böylece 5 değişik agrega kullanarak 225 adet silindir beton numunesi döküldü. Bu numunelerin 7 günlük ve 28 günlük silindi» basınç mukavemetleri belirlendi. PÇ 400 çimentosu ve kırmataş ile mukavemeti 680 kg/cm2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT Masters Thesis PRODUCTION OF HIGH STRENGTH CONCRETE FROM THE AVAILABLE NATURAL AND CRUSHED STONE AGGREGATES IN KONYA Z. Ulviye ATAY Selçuk University Graduate School of Material and Applied Sciences Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Mustafa KARADUMAN 1992, Page: 110 Jury : Prof. Mustafa KARADUMAN Assoc. Prof. Dr. M. Duran TEKÎN Assoc. Prof. Dr. M. Yaşar KALTAKCI The purpose of this investigation is to produce high strengh concrete with crashed stone aggregate of Konya Region. After the researches, high strenght concrete can be produced and constuction of tall reinforced concrete buildings, long span reinforced concrete brigges etc. will be possible by means of this high strenght concrete. In concrete production with high strength values are being obtained from year to year. High sternth concrete production with mostly used aggregates concrete of Konya region is planned by this research. For tihs purpose Crushed-Calcareous stone, grauel and sand which are taken from Eğribayat, Göçü, Sarıcalar sand Quaries in Konya region provided ad required experiments were performed. According to results of these performed experiments, by using the above mentioned materials and slica fume which is produced in Antalya Ferro Krom factory in different ratios, concrete mix designs were prepared in these concretes, PC 400 produced in Adana Cement factory and PC 325 producen in Konya Cement Factory are used. While decreasing the water/cement ratio, to provide workability of mixture (or consistency). Sika-BV40 additive was used as much as 2 % of cement weight. Silca fume as much as 8-10 % of Cement weight was added in addition to Sika-BV40 and several concrete samples were produced. Without using Sika~BV40 Additive and Silica-fume dust, 60 cylindrical samples were preporad with PC 400 cement and 15 cylindrical samples with PC 400 cement were prepared, by using Sika-BV40 and Slica-fume 120 cylindrical samples with PC 400 cement, 30 cylindrical samples with PC 325 cements were prepared. Thus by using five different aggregates 225 cylindrical concrete samples were prepared. 7 days and 28 days strenghts of these samples were determined. With PC 400 cement and crushed stone concrete strenght of 680 kg/cm2 was obtained.