Psoriasis ve vitiligo sıklığı (01.01.2009 - 31.12.2009 Tarihleri arasında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Veneroloji Polikliniğine başvuran Psoriasis ve Vitiligo hastalarının istatistiksel değerlendirilmesi)
Incidence of psoriasis and vitiligo
  1. Tez No: 248570
  2. Yazar: TÜLİN ERCİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL H. AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
01.01.2009-31.01.2009 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran 18747 hastadan 309' unun (% 1,65) Psoriasisli, 148' inin (0,79) Vitiligo' lu olduğu saptanmıştır. Bu hastalar sayı, cinsiyet, yaş ve başvuru tarihleri açısından ele alınmıştır. Psoriasisli kadın erkek grupları kontrol grupları ile cinsiyet açısından karşılaştırıldığında, erkek olgulardaki fazlalık istatistiksel olarak (p < 0,040) anlamlı bulunmuştur. Ancak kadın olgulardaki bu artış, kontrol grubundaki kadın hasta sayısındaki fazlalık ile uyumlu olup, hastalığın dağılımı açısından bir fikir vermemektedir. Psoriasisli olgular kontrol grupları ile yaş açısından incelendiğinde ise anlamlı bir fark (p= 0,147) bulunmamıştır. Vitiligolu hasta grubumuz, kontrol grupları ile cinsiyet açısından karşılaştırıldığında, erkek olgulardaki fazlalık istatistiksel olarak (p < 0,002) anlamlı bulunmuştur. Ancak erkek hastalarda görülen bu istatistiksel fazlalık, polikliniğimize başvuran ve kontrol grubu içerisinde değerlendirilen kadın hastaların belirgin fazlalığı ile (? = 737 (% 61,47), ? = 463 (% 38,58)) açıklanıp hastalığın dağılımı açısından anlam taşımamaktadır.Vitiligolu hasta grubumuz yaş açısından kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmuştur. (p < 0,001). Özellikle okul çağındaki çocuk olguların fazlalığı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Incidence of Psoriasis and Vitiligo Observed during the period of 01.01.2009-31.12.2009 at the outpatient clinic of Dermotology of the Cerrahpasa Medical Faculty. 18747 patients admitted to our outpatient clinic during this period. 309 of them (% 1,65) were diagnosed as Psoriasis and 148 of them (% 0,79) were diagnosed as Vitiligo. Comparing the male group with psoriasis with the female group the increase of female psoriatic patients has been found unsignificant. Comparing the female group with Vitiligo, with the male Vitiligo patients has been found unsignificant. Comparing the age of psoriatic patients with the control group has been found unsignificant. The increase of Vitiligo patients between the age of 7-14 has been found significant.