İnflamatuar bağırsak hastalığında dermatolojik bulgular ve bunların sosyodemografik özelliklere göre değerlendirilmesi
Evaluation of dermatological findings in inflammatory bowel disease and their evaluation according to sociodemographic characteristics
  1. Tez No: 996173
  2. Yazar: MÜBERRA MERAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETEM ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnflamatuar bağırsak hastalıkları (İBH), gastrointestinal sistemi etkileyen, kronik ve tekrarlayıcı inflamatuar süreçler ile seyreden hastalıklardır. Bu hastalıklar sıklıkla gastrointestinal sistem dışındaki organlarda da tutulum gösterir. Ekstraintestinal bulgular içinde deri tutulumu önemli bir yer tutar. Bu çalışmada, İBH tanılı hastalarda dermatolojik bulguların sıklığı, bu bulguların hastalık alt tipleri ve sosyodemografik özelliklerle olan ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar ile Gastroenteroloji Anabilim Dalları tarafından yürütülmüştür. Aralık 2024–Temmuz 2025 tarihleri arasında, İBH tanısı ile takip edilen ve çalışmaya katılım onamı alınan 100 hasta (53 ülseratif kolit, 46 Crohn hastalığı, 1 indeterminate kolit) değerlendirilmiştir. Tüm hastalara ayrıntılı dermatolojik muayene uygulanmış; klinik, sosyodemografik, tedaviye ve komorbiditelere ilişkin veriler kaydedilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak uygun istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 40 olup, cinsiyet dağılımı kadın ve erkeklerde benzer bulunmuştur. Hastalık süresi genellikle uzun seyirli olup, hastaların yarısından fazlasında en az bir sistemik komorbidite mevcuttur. Crohn hastalarının yaklaşık dörtte birinde ciltte spesifik“kutanöz komşu Crohn hastalığı”tutulumu saptanmıştır. Ülseratif kolit grubunda bu tutulum gözlenmemiştir. Oral aftöz stomatit, psoriasis, eritema nodozum ve piyoderma gangrenozum gözlenebilen inflamatuar deri bulgularıdır. Ayrıca paradoksal psoriasis, hidradenitis suppurativa, vitiligo, seboreik dermatit, fungal ve viral enfeksiyonlar gibi çeşitli dermatolojik durumlar da kaydedilmiştir. İBH tedavisine bağlı kutanöz advers etkiler arasında en sık kortikosteroid ilişkili akneiform erüpsiyonlar görülmüştür. Anti-TNF tedavisi kullanan hastalarda paradoksal psoriasis ve enjeksiyon bölgesi reaksiyonları bildirilmiştir. Hastaların önemli bir kısmında tinea pedis, kandidal intertrigo ve onikomikoz gibi yüzeyel mantar enfeksiyonları da tespit edilmiştir. Sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde, cinsiyet, doğum yeri, yaşanılan yer ve sigara kullanımı gibi faktörlerle dermatolojik bulgu varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Komorbidite varlığı ile dermatolojik bulguların sıklığı arasında da anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: İnflamatuar bağırsak hastalıklarında dermatolojik bulgular oldukça yaygındır ve geniş bir klinik yelpazede ortaya çıkabilir. Crohn hastalığında spesifik deri tutulumu, ülseratif kolite göre daha belirgin olarak izlenmektedir. İBH'ye eşlik eden dermatolojik bulguların erken tanınması, hastalık yönetimini ve yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Çalışmamız, dermatolojik bulguların İBH'nin ayrılmaz bir parçası olduğunu ve bu hastaların multidisipliner yaklaşımla değerlendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory bowel diseases (IBD) are chronic and recurrent inflammatory disorders affecting the gastrointestinal system. These diseases frequently involve extraintestinal manifestations, among which cutaneous involvement occupies an important place. The aim of this study was to determine the frequency of dermatological findings in patients diagnosed with IBD and to evaluate their relationship with disease subtypes and sociodemographic characteristics. Materials and Methods: This study was conducted jointly by the Departments of Dermatology and Gastroenterology at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine. Between December 2024 and July 2025, a total of 100 patients diagnosed with IBD (53 with ulcerative colitis, 46 with Crohn's disease, and 1 with indeterminate colitis) who provided informed consent were evaluated. All patients underwent a detailed dermatological examination, and data regarding clinical features, sociodemographic characteristics, treatments, and comorbidities were recorded. Statistical analyses were performed using SPSS 24.0 software with appropriate statistical tests. Results: The mean age of the participants was 40 years, and the gender distribution was similar between males and females. The disease course was generally long-term, and more than half of the patients had at least one systemic comorbidity. Approximately one- fourth of the patients with Crohn's disease exhibited specific cutaneous involvement consistent with“cutaneous contiguous Crohn's disease.”Such involvement was not observed in the ulcerative colitis group. Inflammatory skin findings included oral aphthous stomatitis, psoriasis, erythema nodosum, and pyoderma gangrenosum. In addition, various dermatological conditions such as paradoxical psoriasis, hidradenitis suppurativa, vitiligo, seborrheic dermatitis, and fungal or viral infections were also observed. Among cutaneous adverse effects related to IBD treatment, corticosteroid-induced acneiform eruptions were the most common. Patients receiving anti-TNF therapy presented paradoxical psoriasis and injection site reactions. A significant number of patients also exhibited superficial fungal infections such as tinea pedis, candidal intertrigo, and onychomycosis. Regarding sociodemographic variables, no statistically significant relationship was found between dermatological manifestations and factors such as gender, birthplace, residence, or smoking status. The presence of comorbidities was not significantly associated with the frequency of dermatological findings. Conclusion: Dermatological manifestations are common in inflammatory bowel diseases and may appear in a wide clinical spectrum. Specific skin involvement is more prominent in Crohn's disease compared to ulcerative colitis. Early recognition of dermatological findings accompanying IBD positively contributes to disease management and improves quality of life. This study emphasizes that dermatological findings are an integral part of IBD and highlights the importance of a multidisciplinary approach in the follow-up and management of these patients.