İdyopatik boy kısalığı ve idyopatik büyüme hormonu eksikliği olan çocuklarda büyüme hormonu ve büyüme hormonu reseptör geni polimorfizmleri
Polymorphisms of growth hormone and growth hormone receptor genes in children with idiopathic short stature and idiopathic growth hormone deficiency
- Tez No: 248574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN DEVİREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Büyüme hormonu geni (GH1) intron 4'teki bir tek nükleotid polimorfizminin (SNP) boy kısalığıyla ilişkili olduğu bildirilmiştir. Ayrıca, büyüme hormonu reseptörü geni (GHR) ekzon 3 kaybı (GHRd3) polimorfizminin hem fizyolojik şartlarda hem de tedavi sırasında büyüme hormonu'na (GH) yanıtı olumlu yönde etkilediğine dair bir çok çalışma mevcuttur.Çalışmamızda, Türk populasyonunda GH1 intron 4'teki bu SNP'nin (IVS4+90A>T) sıklığını ve boy kısalığı ile ilişkisini inceledik; ek olarak GHRd3 polimorfizminin, toplumsal boy dağılımına ve ilk yıl GH tedavisi cevabına etkilerini araştırdık.Çalışmamıza, idyopatik izole büyüme hormonu eksikliği (IGHD) olan 39 çocuk, idyopatik boy kısalığı (ISS) olan 10 çocuk ve normal boyda 50 kontrol katıldı.Tüm gruplarda GH1 polimorfizminin 'T' allel sıklığı daha yüksek bulundu; IGHD grubunda 'A' alleli taşıyan genotiplerin oranı, ISS ve kontrol grubuna göre anlamlı yüksek (p:0.027) bulundu (sırasıyla %57.9, %20, %34). GHRd3 polimorfizminin homozigot d3d3 genotipinin sıklığı, kontrol grubunda % 6 bulundu ki bu oran toplumsal boy ortalaması ile uyumluydu. GHRd3 allel taşıyıcılığı açısından ISS ile kontrol grubu arasında anlamlı fark (p:0.006) bulunmuştur (sırasıyla %10, %58). Hiçbir grupta GHRd3 polimorfizminin 1. yıl GH tedavisine cevap üzerine etkisi bulunmamıştır.Sonuç olarak, GH1IVS4+90A>T polimorfizmi 'A' alleli ile boy kısalığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur ve GHRd3 polimorfizmi, toplumsal ve hasta grupları arasında boy dağılımı üzerine etkiliyken, GH tedavisine cevapta etkisiz bulunmuştur. Çalışmamızda incelediğimiz polimorfizmler, Türk toplumunda ilk kez araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
An intronic single nucleotide polymorphism (SNP) of growth hormone gene (GH1), associated with short stature, and a common polymorphism of growth hormone receptor (GHR), exon 3 deletion (GHRd3), associated with increased responsiveness to growth hormone (GH) have been reported in various articles.We analysed the frequency and distribution of this SNP in GH1, and its correlation to height in Turkish population. We also studied the association of GHRd3 polymorphism with normal height distribution, and with 1st year response to GH therapy.A total of 39 children with idiopathic isolated growth hormone deficiency (IGHD), 10 children with idiopathic short stature (ISS) and 50 control subjects were recruited in the study.The frequency of 'T' allel in GH1 polymorphism was higher in all groups; and the frequency of genotypes carrying 'A' allel was significantly higher (p:0.027) in IGHD group than ISS and control groups (57.9%, 20%, 34% respectively). The frequency of homozygous d3d3 genotype of GHRd3 polymorphism in the control group was 6%, reflecting its relation with height distribution in the normal population. The GHRd3 polymorphism, did not affect the 1st year response to GH therapy in any group.In conclusion, significant correlation was found between 'A' allel of GH1IVS4+90A>T polymorphism and short stature. Similarly, we identified the association of GHRd3 polymorphism with height distribution in normal population and in study groups; though, it had no effect on response to GH therapy. This is the first study, analysing both of these polymorphisms in Turkish population.