Primer immün yetersizlik hastalarında çürük yapıcı mikroflora
Tooth decaying microflora in primary immun deficient patients
- Tez No: 248578
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ CAMCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
X'e bağlı agammaglobulinemi ve selektif IgA eksikliği antikor eksikliklerine örnek iki hastalıktır ve yineleyen sinopulmoner enfeksiyonlar hastalığın tanımlayıcı bulgularıdır. Ağız boşluğunda özellikle diş eti ceplerinde bulunan salgısal IgA, immünglobulin G ve M diş sağlığının korunmasında önemli etmenlerdir. Biz bu çalışmada salgısal IgA'dan yoksun selektif IgA eksikliği tanılı ve her üç immünglobulinden yoksun X'e bağlı agammaglobulinemi tanılı hastaları sağlam çocuklarla karşılaştırarak ağız boşluğunda antikorların önemini araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza Selektif IgA eksikliği tanısıyla izlenen 12 (%66.7)'si erkek, 6 (%33.3)'sı kız toplam 18 hasta ve X'e bağlı agammaglobulinemi (Bruton Hastalığı) tanısıyla izlenen 12 erkek hasta alındı. Kontrol grubu olarak 2-18 yaş arası lökosit ve yaşa göre immünglobulin değerleri normal sınırlarda olan, hasta grubuna benzer yaşta 31 hasta alındı. Hastalar İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde aynı uzman tarafından diş çürükleri, plak ve gingival indeksleri, mutans streptokok, laktobasil ve maya düzeyleri açısından değerlendirildi.Her üç hasta grubunda ağız içi lezyon, diş çürüğü, çürük riski açısından mutans streptokokları, laktobasil, maya düzeyleri araştırıldığında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Hasta grupları kendi aralarında karşılaştırıldıklarında XLA'de laktobasil düzeyi Selektif IgA eksikliği'ne göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,025). Maya varlığı XLA'de kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,016).XLA tanılı hastalarda saptanan yüksek maya ve laktobasil düzeyleri, antikorların ağız mikroflorasının oluşumu ve antibakteriyel savunmada önemli yer aldığının göstergesidir. Salgısal IgA'dan yoksun selektif IgA eksikliği tanılı hastalar ve agammaglobulinemili hastaların ağız içi lezyon ve diş çürüğü sıklığında, sağlam gruba göre fark saptanmaması ise antikorlar dışında nötrofiller ve doğal immün sistemde yer alan diğer antibakteriyel etmenlerin etkili olduğunu düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
X linked agammaglobulinemia and selective IgA deficiency are predominant antibody deficiency syndromes. Recurrent sinopulmonary infections are common poblems seen in both diseases. IgG, IgM and salivary IgA which are present especially in gingival crevice, have a part in the defense of the oral cavity.The aim of our study is to investigate the role of the antibodies in oral cavity by comparison of the patients diagnosed as selective IgA deficiency and XLA with healthy group.We reviewed 18 selective IgA deficient subjects (12 (66,7%) boys and 6 (33,3%) girls), 12 Bruton?s disease and 31 age-matched healthy children aged 2-18 years with normal leucocyte and immunoglobuline levels. Oral mucosal investigation, dental caries, plaque and gingival indices were assessed and all patients were evaluated for S.mutans, Lactobacillus and yeast colonization.No significant differences for oral mucosal lesions, caries, S.mutans, Lactobacillus and yeast colonization were detected among all three groups. We found significantly higher lactobacillus levels in XLA patients than selective IgA deficient subjects (p=0,025) and significantly higher yeast levels in XLA than healthy group (p=0,016).The higher frequency of Lactobacillus and yeast colonization in XLA patients deprived of IgG, IgM and IgA indicates that antibodies have a major influence in oral microbiota and antibacterial defense. The similarity of frequencies in dental caries and oral mucosal lesions among groups suggest the importance and role of innate immunity which consists of antibacterial factors and neutrophils rather than antibodies.