Kliniğimizde takip edilen aşırı aktif mesaneli hastaların ürodinamik ve demografik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of demographic and urodynamic characteristics of the overactive bladder patients which are followed by our clinic
- Tez No: 248579
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY DEMİRKESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada kliniğimize Aşırı Aktif Mesane (AAM) yakınmaları ile başvuran hastaların demografik ve ürodinamik özellikleri araştırıldı.YÖNTEM: Bu çalışmada Haziran 2005 ile Mart 2009 yılları arasında kliniğimize başvuran 491 kadın hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Sık tuvalete gitme, nokturi, ani sıkışma hissi ve sıkışma idrar kaçırma yakınmalarından bir veya birkaçı olan 454 hasta çalışmaya dâhil edildi. Evre 3 pelvik organ prolapsusu (POP) olan 16 hasta çalışmaya alınmadı. Ayrıca ürodinamik inceleme sonucunda detrusor aşırı aktivite (DAA) saptanan 259 hastayı idrar kaçırma yakınması olan (Grup 1) ve olmayan (Grup 2) şeklinde 2 gruba ayırıp gruplar arasında fark olup olmadığı araştırıldı. SPSS 14.0 programı ile istatistiksel analiz yapıldı. Parametrik olan veriler için t-testi, parametrik olmayan veriler için ki-kare testi uygulandı.BULGULAR: Tüm hasta grubu demografik özellikler açısından incelendiğinde; ortalama yaş 49,3 yıl, ortalama vücut kitle indeksi (VKİ) 27,8 kg/m² ve ortalama doğum sayısı 2,7 olarak saptandı. Hastaların %53,3'ünün postmenopozal dönemde, %11'inin histerektomili, %4,8'inin ise daha önce idrar kaçırma nedeniyle opere edildiği belirlendi. Daha önceden antikolinerjik tedavi görenlerin oranının %14,5 olduğu saptanırken, %7,7'sinde nörolojik defisit, %62,9'unda da pelvik organ prolapsusu olduğu (POP) görüldü. Ortalama ICIQ-SF puanı ise 13,8 idi. Ürodinamik inceleme sonucunda %43'ünde detrusor aşırı aktivite (DAA), %57'sinde ürodinamik stres idrar kaçırma, %13'ünde her ikisi birlikte bulunurken %10'unda normal ürodinamik bulgular saptandı.Grup I'de hastaların daha genç olduğu görülürken nörolojik defisit olan hastaların bu grupta anlamlı olarak daha fazla oranda olduğu bulundu. Antikolinerjik kullanım hikâyesinin idrar kaçıranlarda daha yüksek oranda olduğu saptanırken Grup 1'in ortalama ICIQ-SF puanı Grup 2'den daha yüksek olarak kaydedildi. Ancak aradaki bu fark anlamlı olarak değerlendirilmedi.SONUÇ: Aşırı aktif mesane yakınmaları ile başvuran hastaların sadece %53'ünde ürodinamik DAA saptandı. Sıkışma idrar kaçırması olanlarda nörolojik defisit ve antikolinerjik kullanım oranının daha yüksek olduğu belirlenirken, bu hastalarda hayat kalitesini diğerlerinden daha fazla etkilenmediği görüldü.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study we investigated the demographic and urodynamic results of the patients who had symptoms of overactive bladder syndrome between June 2005 and March 2009.MATERIAL AND METHODS: The results of 491 patients were analysed respectively. Sixteen patients who had grade 3 or more POP were excluded and 454 patients were included in the study. Twohundred fiftynine patients with detrosor overactivity in urodynamic investigation were divided into two groups based on urge incontinence (UI) (Group I with UI, Group II without UI). They were evaluated according to the demographic and urodynamic differences. Statistical analyses were made by SPSS 14.0 program. T-Test was apllied for paramethric and Chi-Square Test for non paramethric data.RESUTLS: The average age and body mass index (BMI) of the patients were found 49 and 27,8 kg/m², respectively. The average birth rate was 2,7 and 53.3% of the patients were in postmenauposal period. The previous anti-incontinence surgery and hysterectomy rate was 4.8% and 11%, respectively. Neurological disease was detected in 7,7% of the patients and 62,9% of the patients had POP. Fourteen percent of the patients used anticholinergic medication previously. Average ICIQ-SF score was 13,8. The urodynamic investigations revealed detrusor overactivity, urodynamic stress incontinence and both in 43%, 57% and %13 of the patients, respectively. In 10% of the patients the results of urodynamic investigation were found normal. In group 1 the patients were younger and the ratio of neurologic disease was higher than group 2. Average ICIQ-SF score in Group 1 was higher than group 2 however it was not statistically significant. The ratio of the patients who used anticholinergic medication previously was higher in Group I.CONCLUSION: Urodynamic detrusor overactivity was found in %53 of the patients who had symptoms of overactive bladder syndrome. The usage of anticholinergic medication and the neurological disease as an ethiologic factor were significantly higher in patients who had urge incontinence. However the quality of life was not significantly different between two groups.