İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi' nde 28-42. gebelik haftalarında doğan yenidoğanların İntrauterin büyüme gelişme eğrilerinin oluşturulması
Creating the intrauterine growth curves of newborns, who was born in the 28-42 th weeks of the pregnancy at Cerrahpaşa Medical Faculty of Istanbul University.
  1. Tez No: 248580
  2. Yazar: CEM ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YÜCEOKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İntrauterin büyüme egrilerini olusturmayı amaçladıgımız çalısmamızda İ.Ü. CTF Hastanesinde2006-2007 yıllarında dogmus olan çalısma kriterlerimize uygun ( 28-42. gebelik haftalarındadogmus, canlı, tekiz ) 873' ü erkek, 833' ü kız 1706 yenidoganın dosyası incelenmistir.En düsük ve en yüksek dogum agrılıgı, boy ve bas çevresi degerleri sırasıyla; 730 g. - 5200 g.,30 cm. - 58 cm., 24 cm. - 39 cm. bulunmustur. Anne yasları 15- 46, anne boyları 140 cm. -180 cm. ve dogum öncesi anne kilolarıda 42 kg.- 127 kg. arasında degismektedir.Elde edilen antropometrik ölçümler bilgisayar ortamına aktarılarak 28-42. gebelik haftalarınaait büyüme egrileri olusturulmus bu egriler kabul görmüs egrilerle kıyaslanmıstır.ntrauterin büyümeyi etkiledigi düsünülen birçok parametre incelenmis ve bizden önceyapılmıs çalısmalarla uyumlu sonuçlar elde edilmistir. ( erkek bebekler, anne yası 35 olanbebekler, annesi sigara içmeyen bebekler, 2. yada daha üstü gebelikden sonra dogan bebekler,annesi üniversite mezunu olanlar, sosyoekonomik durumu iyi olanlar, anne boyu ve kilosuyüksek olanlar, annesi DM olan yada GD öyküsü olanlar, oligohidramnios, preeklampsi,eklampsi öyküsü olmayan bebekler..... diger bebeklere göre anlamlı derecede daha yüksekdogum ölçülerine sahiptirler )Olusturdugumuz CTF intrauterin büyüme egrilerini bu konuda yapılmıs ilk çalısma olan vehalen yaygın bir sekilde kullanılan 1963 Lubchenco egrileri ile karsılastırdık. 1706 olgununCTF egrilerine göre 81 kız, 82 erkek olmak üzere 163 tanesi SGA (Small for Gestational Age)görünmesine ragmen Lubchenco egrilerine göre bu 1706 olgudan sadece 26 kız ve 41 erkekyani 63 tanesi SGA görünmekteydi. Aynı sekilde 1706 olgudan CTF egrilerine göre 83 kız ve96 erkek toplamda 179 LGA (Large for Gestational Age) olgusu bulunurken Lubchencoegrilerine göre 169 kız ve 193 erkek toplam 362 bebek LGA olarak bulundu. Lubchencoegrisinin AGA (Appropriate for Gestational Age ) dedigi 100 (% 5,9) bebek CTF egrilerindeSGA olarak gözükürken; CTF egrilerinin AGA olarak buldugu 183 (%10,1) bebekdeLubchenco egrilerinde LGA olarak bulundu.UGR (ntrauterine Growth Retardation) sıklıgı kullanılan intrauterin büyüme egrisine göreanlamlı farklılık gösterebilir. Gebelik haftasına göre dogum agırlıgı standartları toplumlararasında farklılık gösterir ve zaman içinde bu standartlar yasanan çaga göre degisebilir. Hertoplumun, her etnik grubun, her ırkın, her ülkenin ve cinsiyetlerin kendine özgü büyümeegrilerine ihtiyacı vardır ve bu egriler maternal risk faktörleri, cografi özellikler göz önünealınarak olusturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study during which we aimed to create intrauterine growing curves, we examined 873male and 833 female newborns making in total 1706 (who were alive and single,during the 28-42 th weeks of the pregnancy) in CTF of I.U. between the years 2006 and 2007 and who are inconformity with our study criterias.Minimum and maximum birth weight, height and head contour were found 730 gr-5200gr, 30cm-58cm, 24cm-39cm respectively. Mother ages change between 15 and 46. Mother heightschange between 140 cm 180 cm. Mother weights before pregnancy change between 42 kg and127 kg.By anthropometric datas which were gathered have been, transferred to the computer, andgrowing curves belonging to the 28 th and 42 nd weeks of pregnancy have been created andthese curves were compared with acknowledged curves.Lots of parameters which are considered to effect the intrauterine development wereexamined and results that are in confermity with previus studies, were obtained (male babies,children with mother ages35, no smoking mothers children, children who are born in or aftersecond pregnancy, children with university degree mothers, the ones with a good socialeconomic status, children with extreme height and weight mothers, children of the motherswith DM or GD, babies with no oligohiydramnios, preeclampsia or eclampsia? havesignificantly higher birth measures compared to other babies)We compared CTF intrauterine?s growing curves with 1963 Lubchenco curves which is thefirst study in this area and which is used currently. Although 81 females and 82 malesmaking in total 163 among the 1706 subjects, seemed to be SGA(Small for Gestational Age)according to CTF curves, only 26 females and 41 males making in total 67 of 1706 subjectswere found to be SGA according to Lubchenco curves. In the same way, we have determinedLGA(Large for Gestational Age) in 83 females and 96 males making in total 179 among 1706children according to CTF curves, we found LGA in 169 females and 193 males making intotal 362 of 1706 babies according to Lubchenco curves. While 100 (%5,9) babies weredetermined as AGA (Appropriate for Gestational Age ) as per the Lubchenco curves, havebeen determined as SGA according to CTF curves, 183 (%10,1) babies deemed as AGAaccording to CTF curves, they have been determined as LGA as per Lubchenco curves.IUGR (Intrauterine Growth Retardation) frequency can change significantly depending on theintrauterine?s growing curves that is applied. The standards of birth weight as per thepregnancy week vary from one society to the other and these standards can change as the timepasses by, depending on the era. Each community, each ethnic group, each race, each countryand genders need their own specific growing curves and these curves should be created takinginto concideration the maternal risk factors and geographic characteristics.