Blefaroplastide radyofrekans cerrahisi
Radiofrequency surgery for blepharoplasty
  1. Tez No: 248581
  2. Yazar: İBRAHİM TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BAŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Radyofrekans cerrahisi ve konvansiyonel cerrahi yöntemle yapılan üst göz kapağı blefaroplastisini operasyon süresi, peroperatif hemoraji, peroperatif ağrı, postoperatif hemoraji ve postoperatif yara iyileşmesi açısından karşılaştırmak.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2 erkek 13 kadın olmak üzere toplam 15 dermatoşalazis ve psödoptozis hastasının 30 gözü dahil edildi. Hastaların sağ gözüne konvansiyonel yöntem(bisturi) kullanarak, sol gözüne radyofrekans cerrahisi kullanarak üst göz kapağı blefaroplasti ameliyatı uygulandı. Operasyon süreleri her bir göz için dakika olarak kaydedildi. Peroperatif ağrı değerlendirilmesinde 0'dan(ağrı yok) 10'a(dayanılmaz ağrı) kadar skorlandırılabilen sayısal ağrı ölçütü kullanıldı. Peroperatif hemoraji 0'dan(hemoraji yok) 4'e(mebzul miktarda) kadar skorlandırılarak her bir göz için değerlendirildi. Yara iyileşmesi postoperatif 1. saat, 1. hafta, 1. ay ve 3. aylarda 0'dan(en iyi) 6'ya(en kötü) kadar skorlandırılabilen modifiye Hollander skoru kullanılarak her bir göz için değerlendirildi.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59.33±10.70 idi. Radyofrekans grubunda cerrahi süresinde belirgin kısalma olduğu görüldü.(p=0.001) Peroperatif ağrıda iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı.(p=0.705) Peroperatif hemoraji radyofrekans grubunda daha düşük bulundu.( p=0.001) İki grup arasında postoperatif 1. saat, 1. hafta ve 1. aydaki hemoraji skorları arasında anlamlı fark bulunamadı.(p>0.05) İki grup arasında postoperatif 1. saat, 1. ay ve 3. aylardaki yara iyileşmesi skorları arasında anlamlı fark bulunamazken(p>0.05), postoperatif 1. hafta yara iyileşmesi skoru radyofrekans grubunda anlamlı yüksek bulundu.(p=0.046)Sonuç: Radyofrekans cerrahisi üst kapak blefaroplastisinde konvansiyonel cerrahi ile klinik olarak karşılaştırıldığında cerrahi süresini kısaltan, iyi peroperatif hemoraji kontrolü sağlayan etkili ve güvenli bir yöntem olup iki teknik arasında uzun dönem yara iyileşmesi açısından fark olmaması bu tekniği tavsiye edilebilir kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare operational time, peroperative haemorrhage, peroperative pain, postoperative haemorrhage and postoperative wound healing between radiofrequency surgery and conventional surgery on upper lid blepharoplasty operations.Material and Method: A total of 30 eyes of 15 patiens, 2 male and 13 female, with a diagnosis of dermatochalasis and pseudoptosis were included in our study. Upper lid blepharoplasty operation was performed on both eyes of patients using conventional surgery(scalpel) on the right eye and radiofrequnecy surgery on the left eye. Operational time was recorded as minutes for each eye. Numeric pain scale ranging from 0(no pain) to 10(unbearable pain) was used to evaluate peroperative pain. Peroperative haemorrhage was evaluated using a score ranging from 0(no haemorrhage) to 4(significant heamorrhage) for each eye. Wound healing was evaluted using the modified Hollander score system on the postoperative first hour, first week, first month and third months with a score ranging from 0(best wound healing) to 6(worst wound healing).Results: Average ages of patients were 59.33±10.70. Operational time has been found to be significantly shorter than conventional surgery.(p=0.001) Not any significant difference was found between two groups in terms of peroperative pain.(p=0.705) Peroperative haemorrhage has been found to be lower than conventional surgery.( p=0.001) Not any significant difference was found in terms of haemorrhage scores on the first hour, first week and first month between two groups.(p>0.05) Although wound healing scores has not been found to significantly different postoperatively on the first hour, first month and third months between two groups(p>0.05), wound healing scores of radiofrequency surgery group noted on the postoperative first week were found to be significantly higher than the compared group.(p=0.046)Conclusion: Radiofrequency surgery, a technique proven to be reliable and effective, when clinically compared with conventional surgery on upper lid blepharoplasty operation, it was found to offer less operational time, provide better peroperative haemorrhage control. Overall, Radiofrequency surgery can be a recommended technique in this area with no significant difference of long term wound healing results when compared with conventional surgery.