Biyokimya laboratuarlarında ölçülen endojen kreatinin klirensi değerleri ile, Cockcroft-Gault ve MDRD formülleri ile hesaplanan GFR değerleri arasında korelasyon farkı tespiti Cerrahpaşa (316 hasta) deneyimi
Experiment in Cerrahpasa (with 316 patients) for finding the correlation difference between clearance values of endogeny creatine that was tested in the biochemistry laboratories and GFR values that were calculated by the use of Cockcroft-Gault and MDRD formula.
- Tez No: 248599
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM PEKPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalışmada böbrek yetersizliği olan hastaların endojen kreatinin klirensi değerleri ile, Cockcroft-Gault ve MDRD yöntemleri ile hesaplanan GFR değerleri arasında korelasyon farkının geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Hasta seçimi ve yöntem: Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji polikliniğine başvuran hastalardan rastgele 316 hasta alındı. 18 yaş altı ve 60 yaş üstü hastalar çalışmaya alınmadı. Hastaların poliklinik dosyalarında kaydedilmiş 24 saatlik idrarda endojen kreatinin klirensi (EKK) değerleri alındı. Akabinde yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, serum kreatinin , albümin, üre ve BUN değerleri kullanılarak Cockcroft-Gault ve MDRD yöntemleri ile GFR değerleri hesaplandı. Daha sonra bu değerleri ile 24 saatlik idrarda EKK değerleri arasındaki korelasyon farkına bakıldı.Bulgular: 316 hastadan 253'ünde güçlü korelasyon saptanırken, 63 hastada ise çok zayıf korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims at retrospectively assessing the correlation difference between endogen clearance of creatinine in patients who have renal failure and GFR values that were calculated by the use of MDRD and Cockcroft-Gault methods.Patients and method: This study covers 316 patients who were selected at random from those who made application to the Cerrahpasa Medicine Faculty, Internal Diseases Department, Nephrology outpatient clinic. Patients were between 18 and 60 years old. Clearance values of endogen creatinine in urines that were recorded in the outpatient clinic dossiers of patients for 24 hours, were received. Subsequentially, by the use of age, gender, weight, height, serum creatinine, urine and BUN values and by the use of Cockcroft-Gault and MDRD methods, GFR values were calculated. Later, the difference between these values and endogen creatinine clearance values in 24 hour urine was noted.Results: A strong correlation was found in 253 out of 316 patients. In 63 patients, the correlation was poor.Correlation of Cockcroft-Gault equation (r=0,6328; p0,05) and MDRD equation (r=0,3901; p>0,05) in comparison to endogen creatinine clearance was poor in 63 patients. Corelation was non-significant.Conclusion: Estimation of creatinine clearance by the use of Cockcroft-Gault and MDRD methods were found statistically significant in 80% of patients who were diagnosed with chronic renal failure and found non-significant in 20%. Reason of non-significance is considered as a consequence of their renal failure not being stable and this group of patients were obese, oedematous, vegetarian or were consuming excessive protein.