Gastrik karsinomlar ve metaplazilerde homeobox gen ekspresyonu ve helikobakter pilori ilişkisi
Homeobox gen expression in gastric carcinomas and metaplasias of the stomach and its relationship with helicobacter pylori infection
  1. Tez No: 248622
  2. Yazar: NURAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. KEMAL KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gastrik adenokarsinom, mide mukozasının glandüler diferansiyasyon gösteren malignepitelyal tümörüdür. Gastrik metaplaziler, preneoplastik lezyonlar olarak kabul edilmektedir.Çalışmamızda mide karsinomlarında ve metaplazilerinde `Pancreatic-duodenal homeobox1',Trefoil faktör 2 ve 3, müsin tip 5AC ve 6 antikorlarının ekspresyonları ve Helikobakter Piloriile ilişkileri araştırıldı.2006?2009 yılları arasında mide karsinomu tanısı almış 70 gastrektomi olgusu LaurenSınıflaması'na göre tiplendirildi. Olgularda tümöre ait özellikler, metaplazi durumu veHelikobakter Pilori varlığı kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Gastric adenocarcinoma is a malign epithelial tumour with glandular differentiation ofthe gastric mucosa. Gastric metaplasias are known as preneoplastic lesions. In the presentstudy, we have investigated expressions of `Pancreatic-duodenal homeobox1?, Trefoil factor2and 3, mucin type 5AC and 6 antibodies in gastric adenocarcinomas, metaplasias and theirrelationship with Helicobacter Pylori.Seventy gastrectomy specimen diagnosed as gastric carcinoma between 2006?2009were reevaluated according to Lauren?s classification. Tumour features, metaplasias andpresence of Helicobacter Pylori were registered for all cases. The relation between allparameters in each other and immunuhistochemical findings in tumours and metaplasias werestatitically analyzed.In our study, we recognized that intestinal metaplasia as well as pseudopyloricmetaplasia was present at the peripheral sites of the two tumour types. Also pseudopyloricmetaplasia alone and pseudopyloric metaplasia with intestinal metaplasia was more frequentin diffuse type adenocarcinomas.