Medüller, lenfoepitelyoma benzeri ve indiferansiye gastrik karsinomların moleküler ve klinikopatolojik özellikleri
Molecular and clinicopathological features of medullary, lymphoepithelioma like and undifferentiated gastric carcinomas
- Tez No: 396402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gastrik karsinomlar (GC) değişken sitolojik ve yapısal farklılıklar gösteren heterojen bir hastalık grubudur. Bu tez çalışmasının amacı; nadir görülen, ileri evre, az glandüler farklılaşma gösteren veya hiç göstermeyen, medüller, lenfoepitelyoma benzeri ve indiferansiye gastrik karsinomları daha detaylı tanımlamaktır. Çalışmaya 2000-2015 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda raporlanmış 654 mide rezeksiyon materyali arasından uygun kriterleri sağlayan 53 gastrik karsinom dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen örneklere ait slaytlar tekrar değerlendirilmiş, klinik ve patolojik veriler kaydedilmiştir. Olgulara ait parafin bloklardan tümörün morfolojisini en iyi temsil eden iki ayrı odak örneklenerek doku mikrodizini ve bloğu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu bloklardan yapılan seri kesitlere E-cadherin, Beta-catenin, MUC5AC, p53, CDX2, hatalı eşleşme tamir mekanizması proteinleri (MLH1, PMS2, MSH2 ve MSH6), LMP1, SALL4, C-erbB2, AXIN, Ki-67 ve Bcl-2 antikorları kullanılarak immünohistokimyasal çalışmalar uygulanmıştır. Epstein-Barr Virus (EBV) statüsü ise EBER in situ hibridizasyon çalışması ve LMP1 pozitifliği ile değerlendirilmiştir. Morfolojik, immünohistokimyasal ve moleküler veriler ışığında 53 vaka medüller (29 olgu, DNA hatalı eşleşme tamir mekanizması bozukluğu gösteren), EBV ilişkili (10 olgu) ve indiferansiye (14 olgu) gastrik karsinom olarak üç ana tanı grubuna ayrılmıştır. Üç farklı gruptaki gastrik karsinomların klinikopatolojik özellikleri ve sağkalımlarına ait veriler tekrar değerlendirilmiştir. Nadir görülen ve morfolojik olarak tanı zorluğu taşıyan gastrik karsinomlarda karsinogenez sürecinin aydınlatılması ve farklı tedavi alternatiflerinin uygulanabilmesi için biyobelirteç destekli sınıflandırma şemalarının kullanılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinomas (GC) are heterogeneous group of neoplasms with broad cytological and architectural variations. The purpose of this thesis is to further characterize rarely seen advanced GCs with medullary like features, lymphoepithelioma like tumors with inflammatory stroma and undifferentiated carcinomas with minimal or no glandular differentiation. 53 GCs which support the appropriate criteria were included to this study among 654 surgically resected gastric tumor cases, reported at the Pathology Department of Hacettepe University Medical Faculty between 2000-2015. All the slides of these cases were reviewed, also clinical and pathological data were recorded. A tissue microarray (TMA) block and a tissue block (TA) were constructed using paraffin embedded blocks of these cases with typical morphology, representing two cores for each tumor. Immunohistochemistry was performed to the serial sections from these TMA and TA blocks for E-cadherin, Beta-catenin, MUC5ac, p53, LMP1, CDX2, mismatch repair mechanism proteins (MLH1, PMS2, MSH2 and MSH6), C-erbB2, SALL4, AXIN, Ki-67 and Bcl-2 antibodies. Epstein-Barr Virus (EBV) status was evaluated by both EBER in situ hybridization and LMP1 immunohistochemistry. Morphological, immunohistochemical and molecular findings lead us to classify these 53 cases into medullary GC (29 cases with defective DNA mismatch repair mechanism), EBV associated GC (10 cases) and undifferantiated GC (10 cases). Also, clinicopathological features and survival data of 53 GCs were evaluated. In order to clarify the carcinogenesis of these rarely seen gastric carcinomas with hardly recognizable morphology and to apply alternative treatment strategies, biomarker supported classification algorithms will be more convenient