Akut miyokard infarktüsünde farklı reperfüzyon tedavisi uygulanan hastalarda miyokard performans değerinin ekokardiyografi ile ölçülerek karşılaştırılması
Corelation of myocardial performance index assessed by different echocardiographic methods in patients with acute myocard infarction receiving different reperfusion treatment
- Tez No: 248625
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Miyokard performans indeksi kalbin global fonksiyonlarını ölçmede kullanılan, akut miyokard infarktüsü hastalarında prognostik önemi iyi bilinen bir parametredir. Bu çalışma akut miyokard infarktüsü hastalarında pulsed wave doppler ve doku doppler ile elde edilen miyokard performans indeksi değerlerinin korelasyonu ve miyokard performans indeksi ile reperfüzyon arasındaki ilişkiyi saptamak için yapıldı.Çalışmaya 26 birincil perkutan koroner girişim ve 28 trombolitik tedavi verilen akut miyokard infarktüsü hastası ile 15 sağlam kontrol hastası alındı. Tüm hastalarda miyokard performans indeksi değeri PW doppler ve doku doppler yöntemleri ile ölçüldü. Her iki yöntemle miyokard performans indeksi hesaplamada kullanılan izovolümik gevşeme zamanı, izovolümik kasılma zamanı ve ejeksiyon zamanı değerleri saptandı. İki farklı yöntemle elde edilen zaman aralıkları arasında korelasyon değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Myocardial performance index is a well known prognostic parameter in acute myocardial infarction patients, which has been used to assess global cardiac functions. In this study, we aimed to evaluate the corelation between the myocardial performance index levels obtained by pulsed wave doppler and Tissue doppler ultrasonography with reperfusion in acute myocardial infarction patients.54 acute myocardial infarction patients, 26 treated with primary percutaneous coronary intervention and 28 with thrombolitic therapy; and 15 healthy controls were included in the study. Myocardial performance index levels were measured with pulsed wave doppler and tissue doppler ultrasonography in all patients. The isovolumic relaxation time, isovolumic contraction time and ejection time values used to measure myocardial performance index levels were determined. Corelation between the time intervals obtained with both methods were evaluated.