Majör depresyonda uyku ataletinin değerlendirilmesi
Evelation of sleep inertia in major depression
  1. Tez No: 248626
  2. Yazar: AHMET ALPER AYDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÇALIYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Majör depresyon toplumda oldukça yaygın görülen bir bozukluktur ve seyrindebilişsel işlevler etkilenmektedir. Uyku ataleti uykudan uyandıktan hemen sonra olan bilişselyavaşlama ile karakterize normal fizyolojik bir süreçtir.Bu çalışmada bilişsel işlevler de bozulmaya neden olan Majör Depresyonhastalarında bilişsel işlevlerde kısa süreli fizyolojik değişime neden olan uyku ataletinindeğerlendirilmesi ve işlevsellikte olası kayıpların öngörülebilmesi için normal sağlıklıkontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla DSM-IV'e göre Majör depresyontanısı konan ve Hamilton Depresyon ölçeğinde 18 ve üstü puan alan 30 hasta ve 30sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Her iki guruba bazal ortalama değerler alınmak üzereVAS, iki dakikalık toplama işlemi testi, bilgisayarlı reaksiyon zamanı testi beş kezuygulandı. Uyku ataletinin süresini ve şiddetini objektif ve subjektif olarakdeğerlendirmek için sabah uyandıktan hemen sonra 1 saat içinde her 10 dakikada da birve 120. dakikada VAS, iki dakikalık toplama işlemi testi, reaksiyon zamanı testiuygulanarak uyanıklık ortalama değerleriyle karşılaştırıldı.Sonuç olarak Majör depresyon grubunda kontrol grubuna göre uyanıklık ortalamaVAS, iki dakikalık toplama işlemi testi sonuçları düşük, Reaksiyon zamanları ise uzamışolarak bulunmuştur. Sabah yapılan ölçümlerin sonucuna göre Majör Depresyonhastalarının uyku ataleti süresi kontrollere göre anlamlı derecede uzamış ve şiddeti deartmıştır. Bu sonuçların gösterdiği kritik işlerde çalışan majör depresyonlu hastalarınuyku ataletine bağlı hata yapma risklerinin artmış olduğudur.
Özet (Çeviri)
Major depression is a common disease in a society and cognitive functions are affectedduring its course. Sleep inertia is a normal physiological process characterized with thecognitive deceleration shortly after waking from sleep. In this study, It has been aimed toevaluate the sleep inertia causes physicological changes in short-term on cognitivefunctions and to compare them with the normal healthy controls to predict the possibleloses on functionary on the major depression patients who cause impairment in thecognitive functions. For this purpose, 30 patients who got 18 and +18 points in theHamilton depression scale and 30 healthy people were chosen for this study.VAS,2-minute addition test, computerized reaction time test were applied 5 timesto get the average rates in awakeness for the 2 groups. To evaluate the duration and theintensity of the sleeping inertia as an objective and subjective, awakeness average rateswere compared by using VAS (after waking up, it was used in every 10 minutes in anhour and on the 120 th minute), 2-minute addition test and reaction time testAs a result,major depression group?s awakeness average VAS and 2-minuteaddition test results were lower than the control group?s and reaction times were foundprolonged in the major depression group. Due to the results of the evaluations done inthe morning, the duration of the major depression patients? sleep inertia were elongatedand its intensity was increased significantly. These results show that the possibilities ofmaking mistakes due to the sleep inertia were increased on the patients with majordepression.