Tiroid nodüllerinin tanısında ultrasonografi ve renkli doppler ultrasonografinin yeri
ultrasound and colorDoppler finding in thyroid nodule diseases
  1. Tez No: 248631
  2. Yazar: AHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ERKİN ARIBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tiroidin nodüler hastalığı sık karşılaşılan endokrin hastalıklardandır. Ultrasonografinin (US) kullanımının artması ile saptanan nodül sayısı artmıştır. Tüm tiroid nodüllerinin %5-15`unda tiroid karsinomu olasılığı vardır. Günümüzde tiroid nodüllerinde temel tanısal yöntem tiroid ince iğne aspirasyon biopsisidir (İİAB). Ancak İİAB yapılacak nodül seçimi hakkında her zaman fikirbirliği olmamaktadır.Çalışmamızda 188 nodül değerledirildi. Nodüller histopatolojik ve sitolojik sonuçlarına göre benign ve neoplastik nodüller (grup 1) ile benign ve malign nodüller (grup 2) arası karşılaştırma yapmak üzere ikili gruplara ayrıldı. Nodüllerde US bulguları olarak; bulunduğu lokalizasyon, boyut, şekil, iç yapı, ekojenite, kenar yapısı, hipoekoik halo varlığı, mikrokalsifikasyon varlığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Nodular disease of the thyroid is a common endocrinologic disorder. The widespread availability of ultrasound has led to an increase in the number of detected nodules. Five to fifteen percentage of all thyroid nodules are thought to be malignant. Current diagnostic modality of choice for characterization of thyroid nodules is fine needle aspiration biopsy (FNAB). But there is much dispute over which nodules should undergo FNAB.One hundred and eighty eight nodules where evaluated in our study. These nodules were divided into benign and neoplastic nodules (Group 1) and benign and malignant nodules (Group 2) according to their histopathologic and cytologic results.Ultrasonographic evaluation was used to note localization, size, shape, internal morphology, echotexture, contour characteristics, presence of a hypoechoic rim, and the presence of microcalcifications of the nodules.