Nefron kitlesindeki azalmanın erken dönem kardiyovaskülorenal etkileri
Early cardiovasculo-renal changes after reducing renal mass
  1. Tez No: 248630
  2. Yazar: BANU AVCIOĞLU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Nefron sayısındaki azalmanın erken dönem kardiyovaskülorenal etkileriGiriş: Şu ana kadar olan bilgilerimiz canlıdan böbrek naklinin, donörler açısından güvenilir göründüğünü düşündürmektedir. Buna rağmen erken dönem KBY hastalarında kardiyovasküler risk artmaktadır.Bu çalışmada azalmış böbrek dokusunun kardiyovaskülorenal fonksiyonları olumsuz etkilediğini göstermeyi amaçladık.Metot ve hastalar: 45 canlı böbrek donörü alındı(28 kadın, ortalama yaş 45±10). Böbrek fonksiyonları açısından serum kreatinin, GFR, sistatin C, mikroalbüminüri düzeyleri incelendi. GFR ve mikroalbüminüri 24 saatlik idrar toplanarak ölçüldü. Endotel inflamasyon belirteci olarak hs-CRP ve İnterlökin-6 düzeyleri belirlendi. ADMA, ICAM, VCAM ve FMD endotelyal disfonksiyon göstergeleri olarak incelendi. Ve 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümü yapıldı.Tüm parametreler nefrektomi öncesinde ve nefrektomi sonrası 3. ay tekrar ölçüldü.Sonuçlar: 3. ay sonunda serum kreatinin, sistatin c ve ürik asit düzeyleri arttı, GFR düzeyi azaldı. Nefrektomi sonrasında mikroalbüminüri görülmedi. ADMA, ICAM ve VCAM düzeyleri 3 ay sonunda artmış olarak tespit edildi. FMD oranları nefrektomi öncesi ve sonrasında değişim göstermedi. Serum hsCRP düzeyleri nefrektomi sonrasında arttı. IL-6 düzeyleri değişmedi. Ortalama sistolik kan basıncı bazal değerlere göre hafif artış gösterdi.Tartışma: Azalmış nefron kitlesi, GFR'de azalma, endotelyal inflamasyon ve disfonksiyon ile ilişkilidir. Bu değişiklikler uzun dönemde canlı donörlerde kardiyovasküler risk artışı için önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Early cardiovasculo-renal changes after reducing renal massBackground and objectives: According to data in the literature, living donor transplantation seemed to be safe for renal risk. However, cardiovascular risk increase at early stage of chronic kidney disease.In this prospective study, we aimed to evaluate the influence of reduced renal mass ( donor nephrectomy ) on cardiovascular-renal functions in kidney transplant donors.Patients and Methods: Forty-five living donors for renal transplantation (28 female, mean age : 45±10 years) were included. Serum creatinine, GFR, cystatin C and microalbuminuria were measured for evaluating renal function. GFR and microalbuminuria was measured with 24-hour urine collection. Serum hs-CRP level was measured as inflammation markers. Endothelial functions were assessed by ischemia-induced forearm vasodilatation method (FMD) at baseline and 3. month. ADMA, ICAM, VCAM and FMD were examined for assessment of endothelial dysfunction. Blood pressures of the patients were evaluated with 24-hour ambulatory blood pressure monitoring.All investigations were performed before and 3 months after donor nephrectomy.Results: Serum creatinine, cystatin c and üric acid levels were increased and GFR levels were decreased three months after nephrectomy. Serum ADMA, ICAM and VCAM levels were also increased at the 3rd months. Serum hs-CRP level was also significantly increased after donor nephrectomy. Mean systolic and diastolic blood pressure of the patients was increased 3 months after nephrectomy as compared to baseline. There was no change in microalbuminuria after nephrectomy. FMD values were also similar between before and 3 months after nephrectomy.Conclusions:Reduced nephron mass was seemed to be associated with decreased GFR, impaired endothelial function and increase of inflammation. Long term influence of these changes observed might be very important for cardiovascular risk in living donors.