Multipl myelomlu hastalarda kemik iliği fibrozunun prognozla ilişkisi
Multipl myelomlu hastalarda kemik iliği fibrozunun prognozla ilişkisi
  1. Tez No: 248642
  2. Yazar: EMİNE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Multipl myelomla ilgili yapılan çalışmalarda kemik iliği fibroz derecesinin prognoz ile ilişkisi gösterilmiştir.(6.7)Çalışmamız da multipl myelomlu hastalarda tedavi öncesi alınan kemik iliği biyopsi örneklerinde fibroz derecesi ile yaşam süresinin, labaratuar ve diğer kemik iliği parametrelerinin ilişkisi olup olmadığını araştırdık.Çalışmamıza Ocak 2003 ve Aralık 2007 tarihleri arasında kalan 5 yıllık sürede İ.Ü İstanbul Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran ve Uluslararası Çalışma Grubu MM tanı kriterlerine göre myelom tanısı konulan 38 hasta alınmıştır. Hastaların 20'si kadın (%52,6 ), 18'i erkek (% 47,4 ) di. Ortalama yaş 57.6 olup hastaların yaşları 29-82 arasındaydı.Hastalar kemik iliği fibroz derecesine göre Grade 0 -1 düşük fibroz ve grade 2-3 artmış fibroz grubu olarak 2 gruba ayrıldı. Düşük fibroz grubunda 24 hasta (%63.2)( grade 0:4 hasta, grade 1:20 hasta). Artmış fibroz grubunda 14 hasta (%36,8) mevcuttu (grade 2: 12 hasta, grade 3: 2 hasta).Düşük fibroz ve artmış fibroz grubu, laboratuar testleri ile korele edildi. İki gup arasında istatistiksel anlamlı farklılık hemoglobin, hematokrit, LDH düzeyleri arasında saptandı. Lökosit, trombosit, kalsiyum, albumin, M protein miktarı, B2 mikroglobulin arasında farklılık saptanmadı.Kemik iliği fibrozu diğer kemik iliği parametreleri ile karşılaştırıldığında fibroz arttıkça plazma hücre oranı artmakta, evre ilerlemekte, diffüz infiltrasyon, atipik morfolojili hücre tipi ve artmış mitoz görülmekte olduğu saptandı.Düşük fibroz grubunun ortalama yaşam süresi 43.6 ay (standart sapma:18.7ay), artmış fibroz grubunun ortalama yaşam süresi 28.7 ay (standart sapma: 18.7 ay) idi. Düşük fibroz ve artmış fibroz grubunun yaşam süreleri arasında anlamlı fark mevcuttu.
Özet (Çeviri)
There have been studies to show the relation between bone marrow fibrosis level and prognosis about multiple myeloma. In this thesis, we study whether there is a relation among prognosis, other bone marrow parameters and fibrosis level based on biopsy samples of pre-treatment multiple myeloma patients who are diagnosed based on International Taskforce for Multiple Myeloma criteria. Thirty eight patients ,that consist of 20 percent female, of Istanbul University Medical Faculty, Hematology Policlinic between the dates of January 2003 and December 2007 have been researched.Based on thesis work, it has been showed that there is an inverse relation between the level of fibrosis and prognosis.