Sık tonsillofarenjit geçiren çocuklarda serum D vitamini düzeyleri ve D vitamini reseptörü gen polimorfizmleri
The serum vitamin D levels and the vitamin D receptor gene polymorphisms in children with frequent tonsillopharyngitis
- Tez No: 248643
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Sık tonsillofarenjit geçiren çocuklarda serum D vitaminleri düzeyleri ve gen polimorfizmlerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıp D vitamininin rolünü araştırmak.Gereç ve Yöntemler: Nisan 2008 ? Nisan 2009 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Genel Pediatri polikliniğine mesai saatleri içerisinde başvuran 2-10 yaş arası ve yılda 7'den fazla tonsillofarenjit geçiren 115 olgu sık tonsillofarenjit geçiren çalışma grubunu, aynı tarihte ve aynı yaş grubundaki sağlıklı ve yılda 7'den az tonsillofarenjit geçiren 127 olgu kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grupta ELISA yöntemiyle serum 25(OH) D vitamin ve 1,25(OH)2 D vitamin düzeyleri ve VDR geni Taq, Apa, Fok I polimorfizmleri çalışıldı. Serum D vitamin düzeyini etkileyebilecek doğum öncesi, doğum sonrası ve çevresel risk faktörler sorgulandı.Bulgular: Çalışma grubunun % 39,1'i (n:45), kontrol grubunun % 44,9'u (n:57) kızdı. Çalışma grubunun yaş ortalaması 5.6±2.4 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 6.1±2.7 yıl idi. Çalışma grubunun ortalama serum 25(OH) D vitamin düzeyi 142.7±68.1 nmol/L olmak üzere, en düşük 18 nmol/L, en yüksek 331 nmol/L ölçüldü. 4 olgunun serum 25(OH) D vitamin düzeyi D vitamin yetersizlik sınırı olarak kabul edilen 50 nmol/L'nin altında saptandı. Bu 4 vakanın değerleri 18, 24, 39, 49 nmol/L idi. Bir olguda serum 25-OH D vitamin düzeyi intoksikasyon sınırı kabul edilen 325 nmol/l'nin üzerinde saptandı. Kontrol grubunun ortalama serum 25(OH) D vitamin düzeyi 192.3±56.1 nmol/L olmak üzere, en düşük 81 nmol/L, en yüksek 303.7 nmol/L ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Researching the role of the Vitamin D in children with frequent tonsillopharyngitis by comparing their serum vitamin D levels and gene polymorphism with the healthy control group.Materials and Methods: The trial group of frequent tonsillopharyngitis was formed of 115 cases who were between 2-10 years of age with more than 7 tonsillopharyngitis a year, and who presented to the Istanbul Faculty of Medicine, Pediatrics Department, General Pediatric Polyclinic between the dates of April 2008 and April 2010 during official working hours. The control group was formed of 127 healthy cases of the same age group, presenting at the same date with less than 7 tonsillopharyngitis per year. The serum 25(OH) Vitamin D and 1,25(OH)2 Vitamin D levels and VDR gene Taq, Apa, Fok I polymorphisms were studied in both groups with the ELISA method. The risk factors that can affect the serum Vitamin D levels before, during, and after the birth were investigated.Results: 39.1% (n:45) of the trial group, and 44.9 % (n:57) of the control group was female. The average age of the trial group was 5.6±2.4 years, and the average age of the control group was 6.1±2.7 years. The average serum 25(OH) Vitamin D levels of the trial group was 142.7±68.1 nmol/L; the lowest level was measured as 18 nmol/L, and the highest level was measured as 331 nmol/L. The serum 25(OH) Vitamin D levels of 4 cases were found lower than 50 nmol/L which is accepted as insufficiency border. The values of these 4 cases were 18, 24, 39, 49 nmol/L. The serum 25(OH) Vitamin D level of one case was found over 325 nmol/L which was above the intoxication border. The average serum 25(OH) Vitamin D level of the control group was 192.3±56.1 nmol/L, the lowest level was measured as 81 nmol/L, and the highest level was measured as 303.7 nmol/L.