Akciğer cerrahisi öncesi operabiliteyi değerlendirmede kantitatif perfüzyon sintigrafisi ile vibration response imaging cihazının karşılaştırılması
Evalution of the utiliy of vibration response imaging device versus quantitative perfusion scintigraphy in the assessment of patients before lung resection surgery
- Tez No: 248646
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ECE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Akciğer cerrahisinde preoperatif dönemde VRI cihazı ile hesaplanan tahmini postoperatif FEV1 ve DLCO'nun en az kantitatif perfüzyon sintigrafisi kadar güvenilir olduğunu göstermek.Materyal ve Metod: Toplam 20 hastanın preoperatif tahmini solunum fonksiyon değerleri ile postoperatif gerçek değerleri karşılaştırıldı. Preoperatif dönemde FEV1, DLCO, VRI analizi ve kantitatif perfüzyon sintigrafisi yapıldı. VRI ve perfüzyon sintigrafisi ile hesaplanan postoperatif tahmini FEV1 ve DLCO değerleri ile postoperatif gerçek FEV1 ve DLCO değerleri karşılaştırıldı.Bulgular: Preoperatif dönemde VRI ve perfüzyon sintigrafisi ile yapılan tahmini FEV1% (r=0.87), FEV1 mutlak (r=0.90) ve DLCO% (r=0.90) değerleri korele bulundu. Perfüzyon sintigrafisi ile hesaplanan tahmini FEV1% ve FEV1 mutlak değerlerin ortalaması sırasıyla 78,70±18,53 ve 2.20±0.59 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the reliability of postoperative predicted FEV1 and DLCO values calculated by VRI to guide the selection of patients for lung resection surgery in comparison with perfusion scintigraphy.Material?Methods: A total of 20 subjects underwent evaluation prior to lung resection surgery and postoperative lung function after surgery. Preoperative pulmonary function testing (FEV1, DLCO), quantitative perfusion radioisotopic lung studies and quantitative breath sound measurements by vibration response imaging (VRI) were performed to estimate postoperative lung function.Results: VRI measurements correlated well with perfusion measurements of percent predicted FEV1 (r=0.87) absolute FEV1 (r=0.90) and DLCO (r=0.90). Predicted values of FEV1% and absolute FEV1 calculated with perfusion scintigraphy were 78.70±18.53 and 2.20±0.59 respectively.