Serum ve folikül sıvısında antimülleryan hormon seviyesinin in vitro fertilizasyon (IVF) başarısnın belirlemesindeki rolü
The diagnostic value of serum and follicular levels of anti_mullerian hormone in in vitro fertilization (IVF) treatment
- Tez No: 248645
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FARUK BUYRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Toplumda yaşanan sosyoekonomik değişimler çocuk sahibi olma yaşının ilerlemesine ve buna bağlı olarak infertilite kliniklerine başvuran ileri yaşta hasta sayısının artmasına yol açmıştır. Artan yaşla birlikte oosit sayısı ve kalitesi düşmekte, dolayısıyla yardımcı üreme tekniklerinin başarısının azaltmaktadır. Bu çalışmada amacımız in vitro fertilizasyon ( İVF ) tedavisi uygulanan hastalarda, serum ve folikül sıvısında bakılan antimülleryan hormon seviyelerinin infertilite tedavisinin başarısını öngörmede değerini belirlemektir.Çalışmamıza Eylül 2009 ile Mart 2010 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Birimine başvuran ve infertilite değerlendirmeleri sonucunda İVF tedavisi planlanan 30 hasta dahil edildi. Çalışma prospektif ve tek merkezli olarak planlandı. Kontrollü ovaryen stimülasyona kötü ovaryen yanıt 5'in altında oosit toplanması olarak tanımlandı.Araştırmamızda serum antimulleryan hormon ( AMH ) düzeyi ile toplanan oosit sayısı arasında anlamlı ilişki saptandı. Klinik gebelik öngörmede serum AMH, folikül AMH, bazal antral folikül sayısı, bazal folikül stimüle edici hormon ( FSH ) seviyesi anlamlı saptanmadı. Kötü ovaryen yanıt saptanan 9 olguda serum AMH düzeyi istatistiksel olarak anlamlı seviyede düşük, bazal FSH seviyesi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Serum AMH düzeyi ile kötü ovaryen yanıt arasında yapılan ROC analizinde AUC 0,775 ( %95 Cİ p:0.0l9 0,604 ? 0,946 ) olarak bulundu. Kötü ovaryen yanıt için serum AMH eşik değeri 0,37 ng/ml olarak saptandı. Serum AMH seviyesi 0,37 ng/ml altında bulunan hastaların bazal FSH seviyesi anlamlı derecede yüksek, antral folikül sayısı ve toplanan oosit sayısı anlamlı derecede düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Socioeconomic changes in society lead to increase maternal age. Decreasing oocyte quality and quantity with age negatively affects infertility treatment. In this research, our main purpose is serum and follicular anti-mullerian hormone levels in evaluation of infertility treatment.Our study included 30 infertile patients who applied İstanbul University İstanbul School of Medicine Obstetrics and Gynecology Department İnfertility Division between September 2009 ? March 2010. Poor response was identified as less than 5 oocyte picked-up in controlled ovarian stimulation.In our research, positive correlation was found between serum AMH levels and number of oocyte picked-up. Serum AMH, follicular AMH, basal antral follicle count, basal FSH levels did not have statistically significant relationship with clinical pregnancy. Serum AMH levels were found lower and basal FSH levels were found higher among 9 poor responders. Area under curve was found 0,775 ( 95% CI p:0,019 0,604 ? 0,946 ) in serum AMH levels through poor responders. Serum AMH cut-off value was calculated 0,37 ng/ml for poor responders. Basal FSH levels were found increased, antral follicle count and number of oocyte picked-up were found decreased among patients who had serum AMH levels below 0,37 ng/ml.