Mekanik ventilasyondan Weaning'de T-parçası ile ATC'nin karşılaştırılması
Comparison in Weaning from mechanical ventilation with T-piece and ATC.
- Tez No: 248657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ERGİN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mekanik ventilasyon doğru endikasyonlarla başlandığında hayat kurtarıcıdır. Mekanik ventilatör,klinisyene hastanın klinik olarak stabilizasyonu, altta yatan sebebin tespiti ve tedavisinde zaman sağlar.Gereksinim ortadan kalktığında ise nazokomial komplikasyon ve mortalite insidansını azaltmak içinmekanik ventilasyon işlemi sonlandırılmalıdır. ?Weaning? süreci; entübasyon ile başlar, mekanikventilasyonun tedrici olarak azaltılması ve ekstübasyon ile tamamlanır.Çalışmamızın amacı; ATC ile T-Parçası yöntemlerini weaning başarısı açısından karşılaştırmaktır.Ç alışmamıza İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi yoğun bakım ünitesinde yatan 50 hastaalınmıştır. Bu hastalar; 24 saatten uzun süreyle mekanik ventilasyon uygulanan, 18-80 yaş aralığında,şuuru açık, koopere, hemodinamik olarak stabil olan ve klinisyenin kararı ile mekanik ventilasyondanweaning için hazır olduğu uygun bulunan hastalardır.A k ut solunum yetersizliğine neden olan altta yatan hastalığın kontrol altına alınmış olması,vazoaktif ve sedatif ajanların kesilmesi sonrasında, FiO2?0,5-PEEP?H2O değerlerine sahip olanhastaların yaşı, APACHE II skoru ve mekanik ventilasyona neden olan hastalığı kaydedildikten sonraiki gruba ayrılmıştır. 18 yaş altı- 80 yaş üstü hastalar, trakeostomize olan hastalar, kardiyak yetersizliğive KOAH hastalığı olan hastalar çalışmamıza alınmamıştır. 30 dakikalık ATC veya T-Parçasıuygulanan hastalardan sorunsuz olanlar ekstübe edilmişlerdir. Ciddi ajitasyon gelişen, solunum frekansı35/dakika üzerinde, kan basıncı bazal değerin %20 üzerine çıkan, kalp hızı bazal değerin %20 üzerineçıkan, SaO2
Özet (Çeviri)
Total duration of ventilation in the weaning process takes an important place. extubation does not necessarily end with each stage of weaning. The patient was extubated and re reentübasyonu each connection there is a possibility of mechanical ventilation. ICU suspected on clinical grounds reentübasyon percent decline in how success will be the most appropriate weaning process start time issue is still a question as beklemektedir.tüm this stage identified the main factors that require mechanical ventilation which causes underlying disease at which and / or new birhastalığın included.