Konjenital adrenal hiperplazi (KAH) vakalarında insülin direncinin araştırılması
Evaluation of insulin resistance in children with congenital adrenal hyperplasia
- Tez No: 248656
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜNÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Konjenital adrenal hiperplazi adrenal (KAH) hiperandrojenizmin eşlik ettiği kortizol ve aldosteron yapımının bozulması ile karakterize bir durumdur. Son yıllarda KAH vakalarında insülin ve leptin düzeylerinin yüksek olduğu ve insülin direncinin ortaya çıktığı gösterilmiştir.Bu çalışmada konjenital adrenal hiperplazi vakalarında insülin direncinin araştırılması ve insülin duyarlılığı ile antropometrik ve metabolik parametreler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya 49 KAH [21 hidroksilaz eksikliği(21OHE)(n=34),11ß-hidroksilaz eksikliği(11ß-OHE)(n=11), nonklasik 21 OHE(n=4)] ve 13 kontrol vakası alındı. Vakaların (26K, 23 E)ortalama yaşı±SD;11.5±3.7, kontrol grubunun(4K, 9E)9.9±4.5 yıl idi. Açlıkta biyokimyasal parametrelere, insülin, C-peptid, leptin(Lp), ghrelin(Ghr), adiponektin(AdN), 17OH progesteron(17OHP), androstenedion(AS), testosteron(T) düzeylerine bakıldı. HOMA-IR ve QUICKI indeksleri hesaplandı. Oral glukoz tolerans testi(OGTT) yapıldı, insülin toplamının 300 ?U/ml ve üzerinde olması insülin direnci göstergesi alınarak, KAH vakaları iki gruba ayrıldı. İnsülin direnci olan vakalar Grup1'i(15K,7E; yaş:12.1±3.2 yıl), olmayanlar Grup 2'yi(11K,16E; yaş:10.9±4.1 yıl) oluşturdu. İnsülin direnci sıklığı %44.9, şişmanlık sıklığı ise %40.8 ve çok yüksekti. Grup 1'de vakaların %68.2'si, Grup 2'de %33.3'ü, kontrol grubunun(Grup3) %46.2'si pubertaldi. Vücut kitle indeksi(VKİ) SDS Grup1'de (3.4±2.7), Grup2'den(1.3±2.3) daha yüksekti (p=0.012). Grup1'de Grup2'ye göre Lp(34.9±39.7 ve 13.2 ±27.9ng/ml,p=0,001) düzeyi yüksek, ancak AdN(20.0±7.8 ve 27.9±6.4µg/ml,p
Özet (Çeviri)
Congenital adrenal hyperplasia (CAH) is characterized by defective cortisol and aldosterone secretion accompanied by adrenal hyperandrogenism. Recent studies have demonstrated elevated insulin and leptin concentrations and insulin resistance in children with CAH.The aims of this study were to evaluate, in CAH patients; insulin resistance (IR) and the relationships between anthropometric measurements and metabolic parameters such as leptin, ghrelin, adiponectin, adrenal androgens and the hydrocortisone dose used.Forty nine children with classic CAH [21 hydroxylase deficiency (21OHD)(n=34),11ß- hydroxylase deficiency(11ß-OHD)(n=11), nonclassical 21 OHD(n=4)] and 13 controls were included in the study. Mean age of the patients (26F, 23M) was 11.5±3.7 yrs. Mean age of the controls (4F,9M) was 9.9±4.5yrs. Glucose, insulin, leptin (Lp), adiponectin (AdN), ghrelin (Ghr), 17-OH progesterone (17OHP), androstenedione (AS), testosterone(T) and other metabolic parameters such as lipids were measured in the morning in the fasting state. Homeostasis model assessment (HOMA) and quantitative insulin sensitivity check index (QUICKI) were calculated. Oral glucose tolerance test (OGTT) was performed and evaluated. The children were divided into two groups: those with IR (Group1; 15 F, 7 M, mean age:12.1±3.2 yrs) and those without IR (Group 2; 11 F, 16 M, mean age:10.9±4.1 yrs) by using a value of 300µU/ml for the sum of insulin levels during the OGTT as the cutoff point. Frequency of insulin resistance and obesity were 44.9% and 40.8%, respectively and very high. In Group1, 68.2 % of children were pubertal, while signs of onset of puberty were found only in 33.3 % of the children in group 2, 46.2 % of children were pubertal in Group 3. BMI SDS (3.4±3.0 vs 1.3±2.3) was markedly higher in Group1 (p=0.012). Lp (34.9±39.7 vs 13.2 ±27.9 ng/ml, p=0,001), was also significantly higher in Group1 while AdN(20.0±7.8 vs 27.9±6.4µg/ml,p