Beşgöz Gölü (Sarayönü) algleri üzerine araştırmalar
The Investigation on the alges of the lake Beşgöz (Sarayönü)
  1. Tez No: 24866
  2. Yazar: CENGİZ AKKÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KÜÇÜKÖDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BKŞGÖZ GÖLÜ (SAKAYÖNÜ) ALGLERİ ÜZERİNE ARAŞTİRMALAR Cengiz AKKÖZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü. Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK 1992, sayfa: 74 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Prof". Dr. Nasuh ÖDER Yrd. Doç. Dr. Hüseyin DURAL Bu çalışmada, Sarayönü Konuklar D.Ü.Ç. sınırlan içerisinde yer alan Beşgöz Gölü alglerinin kompozisyonu ve mevsimsel değişimleri, ayrıca göl suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri, Eylül 1991 -Ağustos 1992 tarihleri arasında periyodik olarak incelenmiştir. Beşgöz Gölü'nde yapılan araştırmalarda Bacillariophyta üyelerinin her mevsimde mevcut ve dominant oldukları tespit edilmiştir. Cyanophyta ve CMorophyta üyeleri de mevcut floranın önemli bir kısmını oluştururken, Etıglenoplıyceae, Xamtopliyceae ve Dinophyceae sınıfı üyelerine nadiren rastlanmıştır. Mevsimsel çoğalmalar, ilkbahar ve yaz başları ile sonbaharda yoğun olmuştur. Göl suyu hafif alkali özellikte, oksijence zengin, kullanılabilir besin tuzları bol miktardadır. ANAHTAR KELİMELER: Bentik, Filoplankton, Littoral.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATIONS ON THE ALGES OF THE LAKE, BEŞGÖZ (SARAYÖNÜ) Cengiz AKKÖZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Ass. Prof. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK 1992, page: 74 Jury: Ass. Prof. Dr. Mustafa KÜÇÜKÖDÜK Prof. Dr. Nasuh ÖDER Ass. Prof. Dr. Hüseyin DURAL In this study, the alg composition and its seasonal variations of the Lake Beşgöz located in the range of the State Breeding Ranch Konuklar Sarayönü, besides the physical and chemical features of the lake water were examined periodially in between September 1991 and Agust 1992. In these investigations made in the lake Beşgöz it was determined that he species of Baciîlariopîıyta, were present and dominance every season. As the species Cyanopliyta and CMorophyta are the important part of the available flora, the species Euglenophyceae, Xantophyceae and Dinophyceae are rarely found. Their seasonal rnulliplicatious have been intensive in early spring and autumn. The lake water is in alcali character, rich in oxygen and plenty of the useable mi nerals KEYWORDS: Bentic, Phytoplancton, Littoral. a