Beşgöz gölü (Sarayönü/Konya)'nün bentik ve planktonik algleri üzerine araştırmalar
The investigations on benthic and planktonic algae of Besgöz lake (Sarayönü/Konya)
  1. Tez No: 574386
  2. Yazar: OLJAY ADEEB ABBAS AWCHE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Haziran 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında Sarayönü ilçesinde bulunan Beşgöz gölü fitoplanktonu ve bentik alg florasının kompozisyonu ve mevsimsel değişimi, altı aylık bir çalışma periyodunda kalitatif ve kantitatif olarak incelenmiştir. Klorofil-a miktarı ve göl suyunun fiziksel ve kimyasal değişimlerine bakılmıştır. Gölde yapılan araştırma sonuçlarına göre toplam 102 takson tespit edilmiş, Bacillariophyta divizyosu dominat grup olurken ikinci sırada Chlorophyta ve Cyanophyta divizyosuna ait türler yer almıştır. Yapılan araştırmalarla Bacillariophyta türleri her dönemde baskın bölüm olarak tespit edilmiştir. Euglenophyta türlerine nadiren rastlanmıştır. Mevsimsel değişimler sonucu, çoğalmalar ilkbahar ve yaz aylarının ilk zamanlarında ve sonbaharda daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the composition and seasonal variation of the phytoplankton and benthic algal flora of Beşgöz lake in Sarayönü district between June 2018 - March 2019 were investigated qualitatively and quantitatively in a six month study period. Chlorophyll-a amount and physical and chemical changes of lake water were examined. A total of 102 taxa were determined according to the results of the research, Bacillariophyta divisios dominated, while Chlorophyta and Cyanophyta divisios belong to the second order. Bacillariophyta species have been identified as the dominant part in each period. Euglenophyta species are rarely encountered. As a result of seasonal changes, the proliferation increased further in the spring and early summer and autumn.