Beşgöz Gölünün (Sarayönü) prodiktivitesi üzerinde bir ön çalışma
  1. Tez No: 76223
  2. Yazar: AZİZ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Sarayönü Tarım İşletmesi Müdürlüğü sınırlan içinde yer alan Beşgöz Gölü'nde yapılmıştır. Beşgöz Gölü'nün mevsimsel değişimleri, kimyasal ve fiziksel Özellikleri Ağustos 1997- Temmuz 1998 tarihleri arasında periyodik olarak incelenmiştir. Bir aylık periyodik aralıklarla Beşgöz Gölü'ne gidilerek, belirlenen beş istasyondan su numuneleri alınmış, her istasyonda sıcaklık ve oksijen miktarları ölçülmüştür. Atman numunelere ait pH, alkalinite ve klorofil-a tespitleri yapılmış ve yine her istasyondan zooplankton ağı ile numuneler alınmış, zooplanktonlar teşhis edilmiş ve farklı türlerin sayımı yapılmıştır. Araştırmada, bir yıl boyunca göl suyundaki değişiklikler ve makrofit yoğunluğu takip edilmiştir. Bu yolla, balık avlanma baskısına karşı bu bitkilerin zooplanktonlara sığmak sağlamadaki rolünün tespiti, gölün su kalitesinin incelenmesi ve göldeki balık-zooplankton-makrofît üişküerinin boyutlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır.Çalışmalar süresince elde edilen oksijen, sıcaklık, pH, klorofil-a, alkalinite değerleri ile tespit edilen zooplankton türlerinin birey sayısındaki değişim karşılaştırılmıştır. Araştırma istasyonlarında yoğun olarak bulunan bitki ve balık türleri tespit edilmiş, bu türlerin zooplanktonlara sığınak sağlamadaki rolüne, su kalitesine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out at Lake Beşgöz which is within the boundary of Sarayönü Tarım İşletmesi Müdürlüğü (located the province of Konya). The seasonal changes, physical and chemical properties of the Lake Beşgöz have been observed periodically between August 1997 and July 1998. Periods of 30 days water samples of five stations from Beşgöz Lake were taken. In each station temperature and oxygen values were measured. In laboratory, for all the stations pH, alkalinity and chlorophyl-a were determined. From each station the samples were taken by zooplankton net after which the types of zooplankton were indentified and different species were counted. The objective of this study is to follow the development of Lake Beşgöz macrophytes during a year, when the submerged plant volume reaches in its highest values. By doing this, we intend to find the impact of submerged macrophytes on fish-zooplankton interaction and the refuge role ofmacrophytes according to predation pessure of fishes, on zooplankton and to investigate how the water quality is effected from this buffer mechanism and the fish-zooplankton-macrophyte interactions of the lake. The changes in the number of zooplankton species that were determined and the values of oxygen, temperature, pH, chlorophyll-a and alkalinity were compared. The plant and fish species that are mostly found in research stations were determined. The role of these species in providing shelters and their effects to the quality of water have been evaluated.