Streptococcus pneumoniae serotip tayini ve antibiyotiklere direnç
Streptococcus pneumoniae serotip tayini ve antibiyotiklere direnç
  1. Tez No: 248660
  2. Yazar: DENİZ BAHAR AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİYE BERKİTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada çocuk ve erişkin hastalardan izole edilen Streptococcus pneumoniae suşlarının serogrup/serotip dağılımı ve antibiyotiklere direnç oranları incelenmiştir.Ondokuz çocuk, 61 erişkin hastanın çeşitli örneklerinden (47 balgam, 11 kan, 7 BAL/TA, 6 burun sürüntüsü, 3 abse, 2 BOS, 2 periton sıvısı, 2 göz sürüntüsü) izole edilen toplam 80 pnömokok suşunda, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD. Laboratuvarı'nda lateks aglütinasyon yöntemi ile (Pneumotest-Latex, Statens Serum Institute, Denmark) serogrup/serotiplendirme çalışması yapıldı. Suşların 62'si (%76) serogrup/serotiplendirilebildi. Bunların 10'u çocuk hasta, 52'si erişkin hastalara aitti. Çocuk yaş grubunda serogrup 19 (n=3), 14 (n=2), 23 (n=2), 6 (n=2) ve 4 (n=1); erişkin yaş grubunda ise serogrup 3 (n=9), 19 (n=8), 23 (n=7) ve 9 (n=6) daha sık olarak bulundu. Erişkinlerde bulunan serogrup 3 (n=9), 9 (n=6), 5 (n=4), 8 (n=3), 18 (n=2), 1 (n=2), 15 (n=1) çocuk hastalarda saptanmadı. Suşların 18'i (%23) tiplendirilemedi (9 balgam, 3 kan, 2 burun sürüntüsü, 2 BAL/TA, 1 abse, 1 göz sürüntüsü). Bu şuşların 9'u çocuk, 9'u erişkin hastalara aitti. Serogrup/serotiplendirilen pnömokoklarda aşı serotipleri, çocuk hastalarda %53, erişkin hastalarda %85 oranında bulundu.Çalışmamızda aşı serotipleri içinde bulunan serogrup 2, 7, 10, 11, 12, 17, 20, 22, 33'e rastlanılmadı.Oksasiline dirençli 31 (%39) suşa yapılan penisilin E-test sonucunda sadece bir suş (%1) penisiline düşük düzeyde dirençli bulundu. Penisiline yüksek düzeyde direnç saptanmadı. Trimetoprim-sulfametoksazol, eritromisin, tetrasiklin, kloramfenikol ve ofloksasine direnç (dirençli ve orta derecede duyarlı) oranları sırasıyla 45 (%56), 22 (%28), 16 (%20), 7 (%9), 2 (%3) olarak bulundu. Tüm pnömokoklar vankomisin, linezolid ve levofloksasine duyarlı bulundu. Serogrup 19, 23, 9 ve 14 denenen antibiyotiklere en çok direnç gösteren serogruplar olarak saptandı. Ayrıca 9 (%11) suşta çoğul direnç saptandı. Bu suşlar serogrup 19, 23, 9, 6 ve 14 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of serogroup/serotype and antibiotic susceptibility testing of Streptococcus pneumoniae strains, recovered from pediatric and adult patients were evaluated. A total of 80 clinical isolates of Streptococcus pneumoniae, recovered from 19 pediatric and 61 adult patients (47 sputum, 11 blood, 7 bronchoalveolar lavage/tracheal aspirate, 6 nasal swab, 3 abscess, 2 cerebro spinal fluid, 2 peritonium fluid, 2 conjonctival swab) were performed by latex aglutination method (Pneumotest-Latex, Statens Serum Institute, Denmark) in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Medical Microbiology Laboratories. Sixty-two strains (76%), recovered from 10 pediatric and 52 adult patients, were serogroup/serotyped. The most frequent identified serogroups were 19 (n=3), 14 (n=2), 23 (n=2), 6 (n=2), 4 (n=1) in pediatric patients, and 3 (n=9), 19 (n=8), 23 (n=7) and 9 (n=6) in adult patients. In adult patients, serogroups 3 (n=9), 9 (n=6), 5 (n=4), 8 (n=3), 18 (n=2), 1 (n=2), 15 (n=1) were determined, but these serogroups were not found in pediatric patients. Eighteen strains (23%) (9 sputum, 3 blood, 2 nasal swab, 2 bronchoalveolar lavage/tracheal aspirate, 1 abscess, 1 conjonctival swab) could not be serogroup/serotyped. Nine of these 18 strains were isolated from pediatric and the other 9 strains were isolated from adult patients. Vaccine serotypes rates were found as 53% in pediatric patients and as 85% in adult patients. In our study, the serogroups 2, 7, 10, 11, 12, 17, 20, 22, 33 were not detected, which are available in vaccine serotypes.Thirty-one oxacillin resistant isolates (39%) were tested by E-test method, and only one strain (1%) was found to exhibit low level resistance to penicillin. High level resistance to penicillin was not found in any strain. Both resistant and intermediate results for trimethoprim-sulfamethoxazole, erythromycin, tetracycline, chloramphenicol and ofloxacin were found 45 (56%), 22 (28%), 16 (20%), 7 (9%), 2 (3%), respectively. All strains were found susceptible to vancomycin, linezolid and levofloxacin. The most resistant serogroups were 19, 23, 9 and 14 in the tested antibiotics. Multi drug resistance was found in 9 (11%) strains and these strains were found as serogroups 19, 23, 9, 6 and 14.