Ratlarda deneysel olarak oluşturulan siklosporin nefrotoksisitesinde erdosteinin koruyucu etkisinin değerlendirilmesi
The protective effect of erdosteine against cyclosporine A induced nephrotoxicity in rats
  1. Tez No: 248662
  2. Yazar: EBRU UZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalısmamızda siklosporin nefrotoksisitesine karsı erdosteinin koruyucu etkisini arastırdık.Çalısmaya 32 adet Wistar tipi albino rat aldık ve randomize olarak 4 esit gruba ayırdık. 21gün boyunca oral gavajla bir gruba CsA (15 mg/kg), bir gruba erdostein (10mg/kg), diğergruba CsA+erdostein ve kontrol grubuna da ayçiçeği yağı (2 ml/gün) verdik. 21 gününsonunda genel anestezi altında ratların böbreklerini çıkartarak biyokimyasal olarak dokulardaoksidatif markırları, histopatolojik olarak da CsA nın renal dokuda yaptığı hasara karsıerdosteinin nefroprotektif etkisine baktık.Çalısmamızın sonunda CsA verilen ratlarda CAT ve GSH-Px seviyelerinde anlamlı azalma veMDA ve NO seviyelerinde anlamlı artıs tespit edilirken tedaviye erdostein ilavesi ile buartıslarda belirgin azalma tespit edildi. Histolojik olarak da CsA'nın olusturduğu interstisisyelfibrozis, arteriolopati ve tübüler hasar üzerinde istatistiksel olarak anlamlı derecelerdedüzelme sağladığı görüldü.Bir egzojen antioksidan olan erdostein CsA'nın glomeruler ROS üretimi ve lipidperoksidasyonu üzerindeki etkisini azaltarak nefrotoksik etkilerini geri döndürebilir ve kronikCsA nefrotoksisitesini önlemede alternatif bir tedavi olabilir. Ancak daha çok hayvan ve insançalısmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Bacgraund:Cyclosporine (CsA) is an immunosuppressive agent used after solid organ transplantation, butits clinical use is limited by side effects, include nephrotoxicity, hypertension, cardiotoxicity,hepatotoxicity. The use of antioxidants reduces the adverse effects of CsA. The aim of thisstudy is to determine the protective effects of erdosteine on CsA-induced nephrotoxiciy.Methods and results:We investigated in rats for detecting the protective role of erdosteine and evaluated CsAinducedkidney damage using oxidative markers (SOD, CAT, GSH-Px, MDA, NO and PClevels), and the morphology of the renal tissue using light microscopy.The rats were randomly allotted into one of the four experimental groups:CsA nephrotoxicity was induced by administrating an oral dose of 15mg/kg CsA daily for 21days. The rats were divided into four groups: control (n=8), CsA (15mg/kg, n=8), erdosteine(10mg/kg day orally erdosteine, n=8), CsA+erdosteine (n=8) administrated group.The results of our study showed that the activities of glutathione peroxidase (GSH-Px) werehigher in CsA plus erdosteine group than CsA group and the levels of MDA, NO were lowerin CsA plus erdosteine group than CsA group. Histological parameters significantly improvedwith erdosteine administration.Conclusions: Erdosteine may protect against the CsA induced nephrotoxicity by reducingoxidative stress.