Ratlarda deneysel olarak oluşturulan kontamine-ezik yaralarda topikal mupirosin ve nitrofurazon uygulamasının profilaktik tedavideki etkinliklerinin karşılaştırılması
Analysis of the application of topical mupirocin and nitrofurazone as prophylactic agents in a contaminated crush wound model in rats
- Tez No: 118591
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRHAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
59 VIII. ÖZET: Amaç: Travmatik açık yaralar acil servislerde sık karşılaşılan problemlerdir, çalışmamızda deneysel olarak oluşturduğumuz kontamine ezik yaralanmalarda yara yeri tedavisinde lokal antibiyotikli pomatlardan mupirosin ve nitrofurazonun tedavi etkinliklerini araştırmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda Wistar ratların sırtında ikişer adet 2 cm'lik insizyonel yaralar oluşturduk. Ezik yara modeli oluşturmak için yara dudaklarını hemostat klempi ile sn klempledik. Oluşturduğumuz yaralara Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes inokule ettik. Yaraların yansım açık bıraktık, diğer yansım ise sürüre ettik. Daha sonra 6 gün süresince günde üç kez olmak üzere topikal mupirosin, nitrofurazon ve vazelin tedavisi uyguladık. Altıncı günün sonunda eksizyonel biyopsiler alarak mikrobiyolojik ve histopatolojik değerlendirme yaptık.
Özet (Çeviri)
60 IX. İNGİLİZCE ÖZET: ANALYSIS OF THE APPLICATION OF TOPICAL MUPIROCIN AND NITROFURAZONE AS PROPHYLACTIC AGENTS IN A CONTAMINATED CRUSH WOUND MODEL IN RATS SUMMARY Objective: Traumatic open wounds are among the most common problems encountered in the primary care. The objective of this study is to compare the effects of local application of mupirocin and nitrofurazone in the antibacterial prophylaxis of experimental crush wounds in rats. Materials and methods: Incisional wounds of 2 cm were formed in the Wistar rat dorsi. We then clamped the wound edges for 5 seconds. Staphylococcus aureus and Streptococcus pyogenes species were randomly inoculated into the wounds. Half of the wounds were left open, while the other half were sutured. The wounds were randomized into three topical treatment arms: mupirocin, nitrofurazone and vaseline which served as control group. Treatment were administered for six days. Excisional biopsies were microbiologically and histopathologically evaluated at the end of the treatment period.