Erektil disfonksiyon etyolojisinde benign prostat hiperplazisinin anatomik ve fizyopatolojik olarak yeri: Prostat hacmi ile kavernöz arter çapı ve kavernöz arter akımı arasındaki ilişkinin gösterilmesi
Anatomical, physiological and pathological condition of benign prostate hyperplasia at etiology of erectile dysfunction: Relation in between of prostate volume and cavernose artery diameter and flow
- Tez No: 248667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmaya 40-76 yaş arasında olan BPH ve/veya ED'si olan 36 hasta alındı. Başvuru şikayetlerine göre yapılan sorgu formlarına göre hastalar 3 gruba bölündü . 1. grupta sadece BPH tanısı almış hastalar, 2. grupta sadece ED tanısı almış hastalar ve 3. grupta ise hem BPH hem de ED olan hastalar mevcuttu. Bu hastalar kriterlerimize uygun hastalar olup hastalara yapılacak işlemler için bilgi verilip onay formu okutulup imzalatıldı.Hastaların anamnezleri alınarak IPSS ve IIEF formları dolduruldu. Hastaların rutin tetkikleri yapıldıktan sonra pelvik USG bakıldı ve üroflowmetri yapıldı. Hastalara yapılacak işlemler hakkında bilgi verildi ve aydınlatılmış onay formu imzalatılıp onayları alındı. Sonrasında hastalara penil renkli dopler yapıldı. İşlem sırasında hastaların papaverin öncesi kavernöz arter çap ve akım hızları ölçüldü. Daha sonra 60 mg papaverin ve 2.5 mg fentolamin intrakavernözal olarak uygulandı. Hastaların 5.dakika her iki kavernozal arter çap ve akım hızları alınıp kaydedildi. Takiben 10,15 ve 20. dakika ölçümleri alındı ve kaydedildi.Renkli dopler uygulaması sonrası hastaların hiçbirinde komplikasyon görülmedi. Papaverin sonrası alınan akım hızı ölçümlerinin ortalaması alınıp kaydedildi.Hasta kayıtlarına istatistiki testler uygulandı. Bağımsız testler sonrası ANOVA testi yapıldı. Grupları karşılaştırmak için Post Hoc testlerinden Dunnett testi uygulandı.IPSS skorları 0-25 arasında değişmekte iken, IIEF skorları 3-30 arasında değişmekteydi. Gruplar arasında ortalama yaş alındığında istatistiki olarak anlamlı bir fark yoktu. (p=0.521)Prostat volümleri karşılaştırıldığında ise yine gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark yoktu.(p=0.217) Hastaların üroflowmetri sonucunda elde edilen Qmax değerleri karşılaştırıldığında ise Grup 2'in değerleri Grup 1'den istatistiksel olarak daha iyi olduğu görüldü. (p=0.004) Grup 1 ile Grup 3 arasında ise bir fark yoktu.Papaverin öncesi ve sonrası bakılan akım ve çaplarda ise gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Ayrıca prostat volümlerine göre yapılan 2 gruba da uygulanan istatistiki testler neticesinde prostat volümü ile kavernöz arter çapları ve kavernöz arter akım hızları arasında bir bağlantı olmadığı görüldü.Sonuç olarak tezin amaç kısmında belirtildiği üzere prostat volümünün artmasıyla fizyopatolojik olarak erektil disfonksiyonun geliştiği yönünde herhangi bir bağlantı kuramadık ve daha net veriler elde etmek için daha geniş hasta serilerine ihtiyaç olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, there are 36 patients between 40-76 age who BPH and/or ED. Patients are departed three groups according to question form of complaint aplication. Group 1 is BPH, group 2 is ED and group 3 both BPH and ED. These patients are favorable at our criterions, we have informed for practices and to be educated and signed to confimation form.We were got anamnesis from patients and filled form of IPSS and IIEF. Pelvic USG performed after then rouitine verification and uroflowmetry. Then, we performed Penil Colour Duplex Ultrasonography to patients. During this procedure, cavernose artery diameter and flow measured before performing papaverin. Subsequent to, 60 mg papaverin and 2.5 mg phentolamine was aplied to corpus cavernosume. İn fifth minute, every one cavernose artery diamater and flow was evaluated and same procedure in 10., 15., 20 . minute evaluated and recorded.There was no complication during of injektion. Median flow velocity estimate of after injektion was recorded.ANOVA test performed to our recordings. Post Hoc test of Dunnett test was practiced for compare of groups.While IPSS scores were in between 0-25, IIEF scores in between 3-30. Average age of these three groups are not significant different of statistical. (p=0.521)Prostate volumes are not significant different statistical to. (p=0.217) Then, in the course of patients? Qmax value was compared and our result that; group 2? value significant better then group1 of statistical. There was no different either group 1 and group 3.Diameter and flow velocity of cavernose artery intracavernosal injektion before and after was not significant different of statistical. İn addition to, constituting two group according to prostate volume , there was not significant different statistically with regard to cavernose artery diameter and flow velocity.As a result, we are not connected that, incresing of prostate volume and erectile dysfunction as physiopatological. And we consider to need more patient series.