Koroner anjiografi yapılan hastalarda serum leptin ve adiponektin düzeyleri ile erektil disfonksiyon arasındaki ilişki
Evauation of serum leptin adiponectin levels and erectile dysfunction at coronary artery disease patients
  1. Tez No: 386664
  2. Yazar: İLKAY BEKİR İNCEBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Üroloji, Cardiology, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Erektil disfonksiyon (ED) nöral, hormonal, vasküloendotelyal ve yapısal faktörlerdeki bozuklukların sonucunda ortaya çıkan multifaktöriyel bir patolojidir. Etyolojisinde suçlanan risk faktörleri diyabet, hipertansiyon, ateroskleroz, sigara içimi, azalmış fiziksel aktivite, kalp hastalığıve çoklu ilaç kullanımıdır. Bu risk faktörlerinin birçoğu koroner arter hastalığı içinde geçerlidir. Bu iki hastalığın birlikteliği çok sıktır. Temel olarak endotelyal disfonksiyon her iki hastalığında başlangıcında rol oynar. Endotelyal disfonksiyon nedeniyle yeterli nitrik oksit salınımı yapılamaması patofizyolojinin temelindedir. Visseral yağlanmanın ve metabolik sendromun neden olduğu inflamatuar adipokinler endotelyal hasara yol açarak ED' ye sebep olabilmektedir. Yağ dokusundan salınan ve endotelyal disfonksiyon üzerine etkili olduğu düşünülen leptin ve adiponektin bu hastalıklarla olan ilişkisini değerlendimeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Eylül 2013 ve Arlık 2013 tarihleri arasında Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi' nde koroner anjiografi yapılarak koroner arter hastalığı tanısı konan 78 erkek hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların koroner arter hastalığı şiddeti gensini skoru ile ED şiddeti IIEF anketi ile değerlendirildi. Beden kitle indeksleri ölçüldü. Çalışmaya alınan hastalarda serum leptin, adiponektin, testosteron ve lipid profili ölçüldü. Hastalar ayrıca sigara kullanımı, diyabet ve hipertansiyon açısından sorgulandı. Bulgular: Gensini skoru ile IIEF skoru arasında anlamlı ve ters orantılı bir ilişki bulundu. Ancak yapılan analizde yaş ve diyabet faktörünün, izlenen IIEF düşüşünde daha etkin olduğu saptandı. Adiponektin ise IIEF skoru ile doğru orantılı bulundu. Adipokinlerle KAH şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Erectile dysfunction is a multifunctional pathology that comes into being by impairments of neural, hormonal, vasculoendothelial and structural factors. Risk factors that are blamed in its etiology are; diabetes, hypertension, atherosclerosis, smoking, reduced physical activity, heart diseases and multi drug usage. Most of these risk factors are also valid for coronary artery disease. Alignment of these two diseases is too common. Basically, endothelial dysfunction has active part in the beginnings of both diseases. Lack of nitric oxide release due to endothelial dysfunction, is the base of pathophysiology. Inflammatory adipokines which is caused by visceral fat and metabolic syndrome can lead to ED by causing endothelial damage. We aim to evaluate the correlation between these diseases and leptin and adiponectin which are released from fatty tissue and thought to have an effect on endothelial dysfunction. Materials and Methods: Between September 2013 and December 2013, 78 male patients that are made coronary angiography and diagnosed coronary artery disease at Turgut Ozal University Faculty of Medicine, are included to study. Patients' coronary artery disease severity evaluated with Gensini score and ED severity evaluated by making IIEF survey. Body mass indexes are measured. Serum leptin, adiponectin, testosterone and lipid profile are measured for patients who are included to study. Patients are also questioned about smoking, diabetes and hypertension. Results: Significant and inverse proportional correlation is found between Gensini score and IIEF score. Although, according to analyzes, it is noticed that age and diabetes factors are more effective on observed IIEF decrease. Adiponectin is found to be directly proportional with IIEF score. No statistically significant correlation between adiponectin and KAH severity has been determined.