Sinoatriyal ve atrioventriküler nodun arteriyel beslenmesinin çok kesitli BT ile değerlendirilmesi
Evaluation of arterial supply of sinoatrial and atrioventricular nodes with multidedector CT
- Tez No: 248674
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı çok kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) ile sinoatriyal ve atriyoventriküler nodun arteriyel beslenmesini sağlayan sinoatriyal nodal arter (SNA) ve atriyoventriküler nodal arterin (ANA) anatomik karakterizasyonu ve tanımlanmasıdır.Çalışmaya, radyoloji kliniğine koroner BT anjiyografi amacıyla başvuran 400 hasta dahil edildi. 350 hastada çift tüplü çok kesitli BT ile çekim yapılırken, 50 hastada ise 64-dedektörlü çok kesitli BT kullanıldı. Çift tüplü çok kesitli BT çekimlerinde 0.6 mm, 64 dedektörlü çok kesitli BT çekimlerinde 0.8 mm kalınlığında kesitler alındı.Hastalarda SNA ve ANA sayısındaki varyasyonlar, köken aldıkları koroner arter, köken aldıkları lokalizasyon ile arter orijini arasındaki uzaklık, orijin düzeyinde her iki arterin çapı, şekil varyasyonları ve seyir özellikleri değerlendirildi.Hastaların 383'ünde (% 95.7) bir adet SNA, 17'sinde (% 4.2) iki adet SNA saptandı. 233 (%58.2) hastada tek sinoatriyal nodal arter RCA'dan, 149 (%37.2) hastada tek sinoatriyal nodal arter LCX arterden, bir hastada ise tek sinoatriyal nodal arter aortadan köken almaktaydı.Atriyoventriküler nodal arter 351 hastada (tüm hastaların %87.7'si) distal RCA kaynaklı iken, 49 hastada (tüm hastaların % 12.3'ü) distal LCX kaynaklı idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is description and characterisation of sinoatrial nodal artery (SNA) and atrioventricular nodal artery (ANA) that supplies sinoatrial and atrioventricular nodes with multidedector computed tomography.In our study, 400 patients, who have been refered to our department for coronary CT angiography were evaluated. We evaluated 350 patients by using dual source multidedector CT and 50 patients by using 64-section multidedector CT. Transverse sections with a thickness of0.6 mm were used in dual source multidedector CT studies and 0.8 mm were used in 64-section multidedector CT studies for the evaluation of coronary vessels and conduction system branches.Anatomic origin, localization of the origin, diameter, number, course, and variants of the arteries to the SAN and AVN were examined with coronary multidetector CT in the patients.There was one SNA in 383 (%95.7) patients, two SNAs in 17 (%4.2) patients. In 233 (%58.2) patients one SNA originated from RCA, in 149 (%37.2) patients one SNA originated from LCX artery, and in one patient one SNA originated from aorta.Atrioventricular nodal artery originated from distal RCA in 351 patients (%87.7 of all patients), and from distal LCX artery in 49 patients (%12.3 of all patients).