Taurinin deneysel kırık iyileşmesi üzerine etkisi
The influence of taurine on experimental fracture healing
- Tez No: 248688
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN KAPUBAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş: Kırık oluşumu serbest oksijen radikali üretilmesine yol açmaktadır.Kırığın iyileşme sürecinde, artan serbest oksijen radikali üretimine ve antioksidansavunma sistemlerinin tükenmesine bağlı olarak oksidatif doku hasarlanmasıgözlenmektedir. Kırık oluşumu sonrasında antioksidan kullanılan çeşitli çalışmalardakırık iyileşmesinin olumlu etkilenebildiği gösterilmiştir. Bu çalışmada antioksidanetkinliği bilinen yarı esansiyel bir amino asit olan taurinin, kırık iyileşmesi üzerineetkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ? Yöntem: Bu çalışmada 30 adet erişkin, erkek, Yeni Zelanda tavşanırandomize olarak iki gruba ayrılmıştır. Deneklerin hepsinde, açık osteotomi yöntemiyletibia kırığı oluşturulmuş ve intramedüller Kirschner teliyle tespit sağlanmıştır. Birincigrup kontrol grubu, ikinci grup ilaç grubu olarak atanmıştır. İlaç grubuna kırık sonrasıbeş gün süreyle orogastrik tüple taurin verilmiştir. Kontrol grubuna aynı yöntemle suverilmiştir. Denekler 21. gün sakrifiye edilmiştir. Eksitus olan ve çalışma dışı bırakılandenekler çıkarıldığında; bu çalışmaya kontrol grubunda dokuz, ilaç grubunda yedidenek olmak üzere toplam 16 denek dahil edilmiştir.Deney öncesi, postoperatif yedinci, 14. ve 21. günlerde oksidatif stresigöstermek için serum malondialdehit (MDA) ve kemik oluşumu hakkında fikir edinmekiçin alkalen fosfataz (ALP) düzeyleri ölçülmüştür. Postoperatif 10. ve 21. günlerdedirek grafiyle kortikal köprülenme ve radyolojik kaynama değerlendirilmiştir.Postoperatif 21. gün çekilen bilgisayarlı tomografi kesitlerinde de kortikal köprülenmeve radyolojik kaynama değerlendirilmiş ve kallusun mineral yoğunluğu ölçülmüştür.Denekler 21. gün sakrifiye edildikten sonra oluşan kallusun histolojik olgunlaşmaderecesi Huo skoruyla değerlendirilmiştir. Yapılan kallus alanı ölçümleriyle fibröz,kıkırdak ve osteoid dokunun toplam alana oranları hesaplanmıştır.Bulgular: Kırık iyileşmesinin enflamatuvar döneminde MDA düzeyleri her ikigrupta da başlangıç düzeyine göre yüksek bulunmuştur. İki grup arasında MDA ve ALPdüzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır.Radyolojik ve histolojik olarak taurin verilen grupta kaynamanın kontrolgrubuna göre daha iyi olduğu gözlenmiştir. Kallusun mineral yoğunluğu bakımındangruplar arasında bir fark saptanmamıştır.Sonuç: Bu çalışmada taurinin kırık iyileşmesi üzerine, radyolojik ve histolojikolarak gösterilmiş olumlu bir etkisinin olabileceği saptanmıştır. Bu etki, ilacınantioksidan aktivitesiyle doğrudan ilişkilendirilememekle birlikte; diyetle taurinalınımının kırık iyileşmesini olumlu yönde etkileyebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Reactive oxygen species are produced following fracture of abone. Throughout the bone healing period, the increased free oxygen radical formationand depletion of the natural antioxidant defenses lead to oxidative stress injury. Severalexperimental studies revealed that during the fracture healing period, administration ofan antioxidant has a positive effect on the outcome. In this study, it is aimed to evaluatethe effects of taurine, a non-structural amino acid with antioxidant effects, on fracturehealing.Material ? Method: Thirty male, adult New Zelland rabbits were randomlydivided into two groups. An open tibial osteotomy followed with an intramedullaryKirschner wire fixation were performed to all of the subjects. First group was regardedas the control group and the second group as the drug group. Taurin was administratedto the drug group orogastrically for five days while the control group received only tapwater utilising the same method. The subjects were sacrificed at the 21st day. The studywas completed with 16 subjects, nine being in the control group and seven in the druggroup.In order to measure the oxidative stres, plasma malondialdehyde (MDA) levelswere measured before the experiment (day 0), at the seventh, 14th, and 21stpostoperative days. To evaluate the bone formation, alkaline phosphatase (ALP) levelswere also measured at the same time points. Cortical bridging and fracture union wereevaluated with X-rays at the 10th and 21st days. Computed tomography scanning wasalso performed at the 21st day which was used to evaluate cortical bridging and union,as well as to measure the mineral density of the callus. The histological maturity of thecallus tissue was determined by using the Huo score. Spatial proportions of fibrous,chondroid and osteoid tissue were calculated via callus area measurements.Results: During the inflammatory period of the fracture healing, the MDAlevels were found to be higher when compared to the baseline values. A statisticallysignificant difference between groups by means of the MDA and ALP values could notbe found. The fracture healing was observed to be superior in the drug group by meansof radiological and histological evaluation. The mineral density measurements did notreveal any significant difference between groups.Conclusion: These findings suggest that taurine supplementation has a positiveeffect on the fracture union by both histological and radiological means. Though therelation between the fracture healing and the antioxidant effect of taurine could not beestablished in this study; diet supplementation with taurine may positively influence thefracture healing process.