Deneysel diyabetik ratlarda Taurinin böbrek dokusunda Papr?, Irs-1, Hsp-27, Hsp-72 düzeyleri üzerine etkisi
The effects of Taurine on the levels of PAPR?, IRS-1, HSP-27, HSP-72 of kidney tissue of experimental diabetic rats
- Tez No: 343379
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kronik böbrek hastalığının en yaygın sebebi olan diyabet, fonksiyonel ve yapısal olarak ciddi komplikasyonlara yol açar. Diyabetin tedavisinde insülin takviyesinin yanı sıra oksidatif stresin olumsuz etkilerini de gidermek gerekir. Bu çalışmanın amacı da, kuvvetli bir antioksidan olan taurinin streptozotosin ile diyabet oluşturulan sıçanların (ratların) böbrek dokusunda PPAR?, IRS-1, HSP-27, HSP-72 proteinlerinin düzeyleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Standart deneysel hayvan çalışmaları etik kurallarına uygun olarak yürütülen çalışma, 8 haftada 4 gruba ayrılmış 40 adet erkek Wistar albino ırkı sıçanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna serum fizyolojik, taurin grubuna %2 içme suyuna taurin ekleyerek, STZ grubuna 60 mgkg i.p. (tek doz) ve STZ+Taurin grubuna ise Taurin ve STZ uygulanarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes, which is the most common reason of cronic renal failure, causes serious functional and structural complications. In diabetes treatment improving oxidative stress negative effects is important as well as insülin administration. In this study we intend to investigate the effects of taurin on PPAR?, IRS-1, HSP-27, HSP-72 levels in streptozotocin induced diabetic rats. The study conducted according to the ethic rules of standard experimental animal studies includes 40 Wistar albino male rats separated into four groups during 8 weeks. For the control group, serum physiologic; for taurine group, 2% taurine added to the drinking water; for STZ group, 60 mgkg i.p. (single dose) and for STZ+Taurine group, Taurine and STZ are made use of.