Meme tümörlerinde bazal fenotipin morfolojik, immunhistokimyasal özellikleri ve prognostik faktörler ile ilişkisi
Morphological, immunhistochemical features of basal like breast carcinomas and their correlation with prognostic factors
- Tez No: 248720
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ULUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kadınlarda en sık görülen tümör grubunu oluşturan meme karsinomları son yıllarda gen ekspresyon profillerine göre moleküler düzeyde sınıflandırılmaya çalışılmaktadır. Morfolojik ve immunhistokimyasal bulguları ile kötü prognostik özellikleri ve spesifik tedavi seçeneklerinin olmaması göz önünde bulundurulduğunda, `bazal-benzeri' meme karsinomları, tüm meme kanserleri içerisinde ön plana çıkmaktadır.Bu çalışmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında son 4 yıl içerisinde tanı almış toplam 500 meme karsinomu olgusu incelenmiştir. Amacımız, bu olgular içerisinde bazal benzeri meme karsinomunun sıklığını, patolojik prognostik faktörler ile ilişkisini, morfolojik özelliklerini ve bu morfolojik özelliklerin hangi oranda bazal benzeri fenotipi tahmin etmede yol gösterici olduğunu araştırmaktır. Bu amaçla, tüm tümör olgularının histopatolojik prognostik özellikleri (hasta yaşı, tümör boyutu, lenf bezi metastazı durumu, meme başı, deri, fasya invazyonu, histolojik tümör tipi ve histolojik derece), yapısal morfolojik özellikleri (santral skar, santral nekroz, coğrafik nekroz, stromal lenfositik yanıt, karsinoma in situ varlığı, tümörün infiltrasyon paterni, tübül gland oluşumu ve mitoz sayısı) ve sitolojik özellikleri (nükleol belirginliği, kromatin paterni, nükleer pleomorfizm, sitoplazma miktarı) incelenmiştir. Ayrıca tüm olgulara ait seçilmiş tümör bloklarında immunhistokimyasal olarak, SK14, SK5/6, vimentin, EGFR ekspresyonları ve FISH metodu ile Her-neu2 gen amplifikasyonları değerlendirilmiştir.Üçlü negatif tümörlerde, SK5/6 ve/veya EGFR pozitifliği ile ?bazal benzeri meme karsinomu? olarak sınıflandırılan olgularımızın, %9.4'ü bu tanıma göre bazal benzeri meme karsinomu olarak değerlendirilmiştir. Bu olgularda en sık görülen histolojik tipin invaziv duktal karsinom olduğu saptanmış olup, medüller ve metaplastik karsinomların da bazal benzeri fenotip gösterebildikleri dikkati çekmiştir. Tümörlerde sık mitoz varlığı, tübül ve nükleer derece yüksekliği, santral-coğrafik nekroz varlığı, iter tarzda büyüme paterni, orta-şiddetli stromal lenfositik yanıt varlığı, karsinoma in situ saptanmaması, belirgin nükleol ve veziküler kromatin paterni, bazal benzeri meme karsinomunu destekleyen morfolojik özellikler olarak belirlenmiştir. Bazal benzeri meme karsinomlarının, bazal dışı karsinomlara göre, daha erken yaşta görüldüğü ve hepsinin histolojik derecesinin 3 olduğu saptanmıştır. Tümör boyutu, lenf bezi metastazı, meme başı, deri ve fasya invazyonu açısından bazal dışı meme karsinomları ile aralarında fark bulunmamıştır.İmmünhistokimyasal olarak, sitokeratin 14 ve vimentin pozitifliğinin bazal benzeri meme karsinomu tanısını destekleyebilecek belirteçler olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.Çalışmamızda, bazal benzeri meme karsinomlarının morfolojik ve immünhistokimyasal özellikleri açısından en çok benzediği grubun SK5/6 ve EGFR ekspresyonu göstermeyen üçlü negatif tümörler olduğu görülmüştür. Buna karşın, hormon reseptörü pozitif olan tümörler ile aralarındaki fark her iki açıdan da oldukça çarpıcıdır.Sonuç olarak, bu çalışmada bazal benzeri meme karsinomları için karakteristik olmayan ancak tanıda yol gösterici olan bir grup morfolojik özellik izlenmiştir. Bu özellikleri gösteren tümörlerde, CK14 ve vimentini de içerecek şekilde birden fazla bazal belirteç kullanılarak immunhistokimyasal inceleme yapılmasının tanıyı kesinleştirmede yardımcı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast carcinomas, which are the most frequent neoplasia in women, have been trying to be classified according to their gene expression profiles. Basal like carcinomas are the most prevalent group, due to their morphological and immunohistochemical characteristics, poor prognosis and unresponsive therapeutic features.Five hundred breast carcinomas, diagnosed at Pathology Department of Gazi University Medical School, were included in this study. Our aim was to determine the frequency of basal like breast carcinomas and to define their morphological features. The histopathological prognostic characteristics of the tumors and the value of morphological features in the definitive diagnosis were also evaluated. Histopathological prognostic factors (patient?s age, tumor size, lymph node metastasis, invasion of nipple, skin and fascia, histological tumor type and histological grade), structural morphological features (central scar and necrosis, geographic necrosis, stromal lymphocytic response, presence of carcinoma in-situ, growth pattern through the surrounding parenchyma, tubule formation, mitotic count) and cytological features (nuclear chromatin pattern, nuclear pleomorphism and amount of cytoplasm) were evaluated. Cytokeratin 14, cytokeratin 5/6, EGFR and vimentin were stained to all of the tumors and Her2/neu gene amplification was determined by FISH method.Tumors were classified as basal like breast carcinoma when they were triple negative and CK 5/6 and/or EGFR positive. According to this description, 9.4% of the carcinomas investigated in this study were ?basal like?. The invasive ductal carcinoma was the most frequent histological tumor type in this group and it was followed by medullary and metaplastic carcinomas. High mitotic index, high tubular and nuclear grade, the presence of central and/or geographic necrosis, pushing growth pattern, moderate to severe stromal lymphocytic response, vesicular nucleus with prominent eosinophilic nucleoli and the absence of carcinoma insitu were the most consistent morphological features with basal like carcinomas. When compared with the non-basal breast carcinomas, basal like carcinomas were found to be present in younger age groups and all their histological tumor grades were 3. Tumor size, lymph node metastasis and the presence of nipple, skin and/or fascia invasion did not show any difference between basal like and non basal breast carcinomas.The positivity of cytokeratin 14 and vimentin were shown to increase the diagnostic accuracy of basal like breast carcinoma.This study clearly showed that basal like breast carcinomas showed both morphological and immunohistochemical similarities to triple negative and CK5/6 and EGFR negative tumor group. However, ER(+) and PR(+) breast carcinomas, irrespective of their histological type, were the group that showed the major differences from basal like carcinomas in terms of the two parameters above.In conclusion, we observed a set of morphological features, not characteristic but helpful in the diagnosis, for basal like breast carcinomas in this study. We believe that the evaluation of the breast carcinomas which showed these features with an immunohistochemical panel including CK14 and vimentin could help in the definitive diagnosis of basal like carcinomas.