Tıkanma sarılığı olan hastalarda perkütan transhepatik biliyer drenajın inflamatuar yanıt ve hücresel immun yanıt üzerine olan etkileri
The effects of percutan transhepatic biliary drainage on inflammatory response and cellular immun response in patients with obstructive jaundice
- Tez No: 248725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL PARILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tıkanma sarılığında karaciğer, böbrek, gastrointestinal, kardiyovasküler ve immün sistem etkilenmektedir. Tıkanma sarılığının hücresel immünitenin baskılanmasına, sistemik inflamatuar etkilerden sorumlu olduğu düşünülen tümör nekroz faktör (TNF), Interlökin-6 (IL-6) gibi farklı sitokinlerin uyarılmasına yol açtığı gösterilmiştir.Tıkanma sarılıklı olguların tedavisinde girişimsel teknikler, basit, güvenilir ve etkin tedavi seçenekleridir.Çalışmamızda tıkanma sarılığının tedavisinde uygulanan perkütan transhepatik biliyer drenajın (PTBD) karaciğer fonksiyonları, inflamatuar cevap ve immün sistem üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. 50 tıkanma sarılığı olan olguda (11 benign, 39 malign) PTBD öncesinde ve PTBD uygulamasından sonraki 5. saat ve 5. günde alınan kan örneklerinde TNF-?, IL-6, IL-10, neopterin ve nitrat düzeyleri belirlenmiştir.PTBD sarılığın giderilmesinde başarılı olmuş, tüm hastalarda bilirubin düzeyleri ve karaciğer enzim aktiviteleri PTBD sonrası 5. günde düşmüştür.Tüm tıkanma sarılıklı olgularda IL-6, TNF- ?, lökosit ve CRP düzeylerinin PTBD sonrası öncesine göre anlamlı artış gösterdiği saptanmıştır. IL-10 düzeylerinde PTBD öncesine göre 5. saatte izlenen hafif yükseklik, 5. günde öncesine ve 5. saate göre düşmüştür.Neopterin düzeylerinin PTBD sonrası tüm grupta ve benign grupta 5. günde arttığı, malign grupta ise PTBD'nin neopterin düzeylerini anlamlı olarak etkilemediği saptanmıştır.Çalışmamızda PTBD girişimine bağlı ölüm görülmezken, 7 malign olgu altta yatan hastalıkları nedeniyle girişim sonrası bir ay içerisinde ölmüştür (%18).Ölen olgularda birçok hastalıkta prognostik değeri yüksek olan hücre aracılı immün yanıtın göstergesi olarak neopterin, inflamatuar durumun belirleyicisi olan TNF- ? , IL-6, renal fonksiyon bozukluğunun göstergesi olan kreatinin düzeyleri anlamlı yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak tıkanma sarılıklı hastalarda PTBD, kısa dönemde inflamatuar yanıtı uyarır, mevcut antiinflamatuar durumu azaltıcı etki eder ve benign tıkanma sarılıklı olgularda hücresel immün yanıt üzerine arttırıcı etkide bulunur. Ancak malign olgularda IL-6, IL-10, TNF-? ve neopterin düzeylerinin drenaj tedavisi ile anlamlı değişmemesi, bu hastalarda devam eden sitokin salınımına bağlanabilir. Ayrıca drenaj işleminin tüm hastalarda karaciğer işlevlerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Tıkanma sarılıklı malign hastalarda mortaliteyi öngören bulgular ise artmış hücresel immünite, artmış proinflamatuar ve antiinflamatuar yanıt ile renal disfonksiyonun varlığıdır.
Özet (Çeviri)
Obstructive jaundice effects liver, kidney, gastrointestinal, cardiovascular and immune systems. Obstructive jaundice has been shown to result in depressed cell mediated immunity, induction of different cytokines, such as tumour necrosis factor (TNF) and interleukin 6 (IL-6), thought to be responsible for the systemic inflammatory effects.Interventional therapy techniques are simple, safe and effective treatment options in obtsructive jaundice.The purposes of this study were to investigate the effects of percutanous transhepatic biliary drainage (PTBD) on liver functions, inflammatory response and immune system in patients with obstructive jaundice. 50 patients with obstructive jaundice (11 benign, 39 malignant), were reviewed at admission, 5th hour and 5th days after PTBD for TNF-?, IL-6, IL-10, neopterin and nitrate levels.PTBD has been successful in eliminating jaundice. Bilirubin levels and liver enzyme activities have been decreased 5 days after PTBD in all patients.IL-6, TNF- ?, leucocyte and CRP levels were increased significantly after PTBD compared to before in all patients. The slight elevation in IL-10 levels in 5th hours has been decreased 5th days after PTBD compared to before and 5th hour?s levels.It has been shown that neopterin levels increase 5th days after PTBD in all patients and benign group; whereas it had no significant effects in the malignant group.In our study, procedure related mortality was nil, seven malignant patients died within thirty days (18 %) due to their underlying diseases. Neopterin levels, as cellular immunity marker that has a high prognostic value in many diseases; TNF- ? , IL-6 as inflammatory markers and creatinine level as a renal functional determinant have been shown to be significantly high in dying patients.In conclusion, PTBD stimulates inflammatory response, depresses existing antiinflammatory state and, in patients with benign obstructive jaundice, enhances cellular immun response in short term. However, IL-6, IL-10, TNF-? and neopterin were not influenced by drainage, indicating ongoing release in malignant patients with obstructive jaundice. Furthermore drainage procedure has positive effects on liver functions. The findings that predict mortality in the malignant obstructive jaundice are increased cellular imunity, increased proinflammatory and antiinflammatory responses with the presence of renal dysfunction.