Total diz artroplastisi uygulanacak olan gonartrozlu hastaların radyografik ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Correlation between radiographic and clinical evaluation of knee osteoarthritis patients which will go under total knee arthroplasty
  1. Tez No: 248724
  2. Yazar: ERDEM KAAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI SUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Osteoartrit, özellikle de diz osteoartriti (gonartroz); genel populasyonda en sık görülenkronik dejeneratif hastalıklardan biri olup, başta kıkırdak ve kemik doku olmak üzere tümeklem yapılarını etkileyen dinamik bir süreçtir. Hastalığın toplumdaki sıklığı; ortalama yaşamsüresinin uzaması, obezitenin artması ve hareketsiz yaşam tarzının ya da aşırı spor tutkusununyaygınlaşması gibi nedenlerle giderek artmaktadır. Sosyo-ekonomik olarak önemli kayıplarayol açan hastalığın tedavisi bu nedenle giderek önem kazanmaktadır.Gonartroz, özellikle yaşlı populasyonda ağrı ve sakatlığa yol açan en önemlihastalıklardan biridir. Çeşitli çalışmalarda diz osteoartriti radyolojik ve yapısal değişikliklere göretanımlanmaktayken, yapısal değişikliklerle semptomların beklendiği kadar uyumluolmadığının fark edilmesi üzerine ilgi daha çok semptomlar üzerine yoğunlaşmıştır.Radyolojik değerlendirmede en sık kullanılan evreleme sistemi olan Kellgren-Lawrencesisteminin klinik hastalıkla uyumunu inceleyen araştırmalar mevcut olup, bu çalışmalarınbazılarında klinik semptomların radyografik hastalıkla bağlantılı olmadığı ortaya konmuştur. Aynı konuda yapılan bazı çalışmalarda ise tam tersi bir sonuç alınmıştır. Bu konudayapılan çalışmalardaki işte bu çelişkili görüşler nedeniyle gonartroz tanısı ve tedavisindezaman zaman çeşitli güçlükler ortaya çıkmakta ve yanlışlıklar yapılmaktadır.Günümüzde gonartroz tedavisinde, ister cerrahi ister konservatif olsun patellofemoralkompartmandaki yapısal değişikliklerden dolayı oluşan semptomlar yeterli derecede dikkatealınmamaktadır. Gonartrozun cerrahi tedavisinde de patellofemoral kompartmanın yenidendüzenlenmesi halen tartışmalı bir konudur. Özellikle ülkemizde, insanların doğu tarzı biryaşama biçimlerinin oluşu (bağdaş kurma, çömelme, namaz kılma, vs...), patellofemoralkompartmanı daha fazla etkilemektedir, dolayısıyla bu kompartmana yönelik tedaviseçenekleri üzerinde daha ayrıntılı bir şekilde durulması gerekmektedir.Bu çalışmadaki amacımız, hastanemiz Ortopedi ve Travmatoloji kliniğine başvuran vegonartroz tanısı almış, total diz artroplastisi uygulanacak olan hastaların semptomları veklinik bulguları (ağrı, fonksiyon, eklem katılığı, eklem hareket genişlikleri vs?) ileoperasyon öncesinde elde edilen direkt radyografilerdeki bulgular (Kellgren-Lawrence skoru, eklem aralığında daralma, subkondral skleroz vs?) arasında bir ilişki olup olmadığınıaraştırmak, ve yukarıda da belirttiğimiz üzere gonartroz tedavisinde patellofemoralkompartmanın bu hastalıktaki önemini ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis, especially knee osteoarthritis, is one of the most common chronic degenerative disease . It is a dynamic process affecting the joint structures especially to all the cartilage and bone tissue. Incidence of the disease in the community is increasing, because of prolonged life time, increased obesity and sedentary lifestyles or the extreme sport of passion. An important amount of socio-economically loss leads to disease management is becoming increasingly important. Knee osteoarthritis is defined among the radiographic and structural changes in some of the studies but more attention focused on symptoms.There are several studies that investigate the compliance of the clinical disease with the most commonly used staging system for radiological assessment, the Kellgren-Lawrencescore. Some of the clinical symptoms associated with radiographic disease was not revealed. In some studies the results were opposite on the same subject . In this regard, because of conflicting studies in the diagnosis and treatment of knee osteoarthritis, difficulties arise from time to time, and some mistakes are made. Nowadays, the symptoms that occur because of structural changes in the patellofemoral compartment not taken into account sufficiently in the treatment of knee osteoarthritis, whether conservative or surgical. In the surgical treatment revision of the patellofemoral compartment is still a controversial issue. Especially in our country, people from the middle east style create forms of life that affects the patellofemoral compartment (squatting, praying, etc. ...). Because of this, treatment options for these compartments need to be addressed in a more detailed way. The aim of this study is to investigate the relationship between clinical (pain, function, joint stifness, ROM, etc...) and radiographic findings (Kellgren-Lawrence score, subchondral sclerosis, joint space narrowing, etc...) of the knee osteoarthritis patients which will undergo TKA, who refer to our department and to reveal the importance of the patellofemoral compartment.