Tünel içi tendon kemik iyileşmesinde trombositten zengin plazmanın etkisi
The effect of platelet rich plasma in inside bone tunnel healing
- Tez No: 248726
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada otolog kandan elde edilen trombositten zengin plazmanın (TZP) tavşan tendon kemik iyileşmesine etkisini, biyomekanik ve histolojik bazı parametreler kullanılarak değerlendirmek amaçlandı.Bu çalışma için 31 adet Yeni Zelanda tipi albino tavşanın arka bacakları kullanıldı. Her iki arka bacağın ekstensör digitorum longus tendonu proksimal yapışma yerinden disseke edildikten sonra, aynı bacak tibia metafizinde açılan kemik tünel içerisine tespit edildi. Gruplar tünel içerisindeki tendona uygulanan işlemlere göre oluşturuldular. P ?trombosit? grubunda tendonun tünel içine gelecek kısmına üç ayrı yerden insülin enjektörü ile otolog kandan elde edilen TZP enjekte edilirken, K ?Kontrol? grubuna tendonun tünel içine gelecek kısmına boş insülin enjektörüyle üç defa girildi. Ayrıca her grup kendi içerisinde ikiye ?altı ve oniki haftalık olarak? ayrıldı. Sakrifikasyon işleminden sonra tibia ve tendonla birlikte çıkartılan kemik-tendon bileşkesi çekme cihazına yerleştirilerek 5mm/saniye hızında çekildi. Çekme işlemi tendon kopana veya kemik-tendon bileşkesinden ayrılana kadar sürdürüldü. İşlem sırasında maksimum dayanma kuvveti (ULF) ve kopuncaya kadar geçen süredeki uzama miktarı makine tarafından kaydedildi. Bu değerler kullanılarak stiffness (katılık) ve enerji absorbsiyonu hesaplandı. Altıncı ve onikinci gruplardan üçer adet denek histolojik olarak incelendi.Altıncı ve onikinci haftalarda biyomekanik parametrelerin hepsi kontrol grubuna göre yüksek bulundu ve onikinci haftadaki üç parametrenin hepsinde, altıncı haftadaki üç parametrenin ikisinde (ULF,katılık) yükseklik anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this study was; autologous blood reached plateled rich plasma effects on rabbit tendon-bone healing via biomechanics and histological parameters in use.In this study we used 31 New Zealland Spiece Albino Rabbits? back leg. After the dissection of musculus extansor digitorum longus tendon of both legs, these were inserted into each leg, tibia metaphisial bone tunnel. The groups of this study were decided according to tendon application type of each tunnel inside. In ?p? platelet group autolog blood reached platelet rich plasma were injected into tendon in tunnel with insulin enjector into three different points. In ?k? control group, empty insulin enjector was penetrated into tendon in tunnel three different points. Each ?p? and ?k? groups were devided into subgroups; six and twelve weeks follow up. After yhe sacrification of each study groups? each tibia and tendon bone tunnel, tendon bone healing zone, were exited. All the tendon-bone complex were tracted with 5 mm/sc until tendon seperated. During the seperation proces, ultimate load failure and rate of lengthening were recorded. Stiffness and absorbsion of energy were calculated with these values. Six week and twelve week follow up subgroups of each p and k groups, three rabbits were evaluated histologically.All the biomechanical parameters in study group were higher than the control group in six and twelve weeks. In twelve weeks all the three parameters, in six weeks two of three parameters (ULF, stiffness) were istatistically significant.