Opere edilmiş erken evre küçük hücreli dışı akciğer karsinomlu hastalarda prognostik bir belirteç olarak ?Hepatosit büyüme faktörü reseptörü?
'Receptor of hepatocyte growth factor' as a prognostic marker in resected early stage non small cell lung cancer
- Tez No: 248728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN ÇAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tümörlerde çeşitli büyüme faktörü ve reseptörlerinin ekspresyonunun arttığını gösteren birçok çalışma vardır. Bunlardan bazıları çeşitli organ kanserlerinde prognostik belirteç olarak kullanılmaktadır. Hepatosit büyüme faktörü reseptörü (c-met) bu belirteçlerden biridir. Çalışmada Evre I KHDAK'da c-met immünreaktivitesinin prognostik bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı; fakat c-met immünreaktivitesi ile sağkalım arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı izlendi. Yine de daha fazla hasta içeren, özellikle skuamöz hücreli, büyük hücreli karsinom tanı grubundaki hasta sayısı artırılarak ve ek bir değişken olarak serum hepatosit büyüme faktörü seviyesi de eklenerek yapılacak araştırmalarla farklı sonuçlar elde edilebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Several studies were reported about the increased expression of growth factors and their receptors in carcinomas. Some of these growth factors are being used as a prognostic factor in carcinomas. Receptor of hepatocyte growth factor (c-met) is one of these factors. In this study we investigated c-met immunreactivity as a prognostic factor in resected early stage stage I nonsmall cell lung cancer; but there was no significance difference between c-met immunreactivity and survival.