Neoadjuvan kemoterapi alan akciğer kanserli olgulard PET/BT bulgularının histopatolojik verilerle karşılaştırılması ve prognostik değeri
Correlation and prognostic value of PET/CTfindings and histopathology after neoadjuvant chemotherapy in lung cancer patients
  1. Tez No: 352966
  2. Yazar: BURCU SEVİLMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAYYAR AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İleri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserleri (KHDAK), kanser nedenli ölümlerin başlıca nedenidir. Erken evre KHDAK cerrahi ile tam tedavi edilebilirken, lokal ileri ve ileri evre KHDAK'leri cerrahi ve/veya kemoterapi/kemoradyoterapi kombinasyonu ile tedavi edilmektedir. Günümüzde tedavi yanıtının değerlendirilmesinde bir metabolik görüntüleme yöntemi olan PET/BT'nin vazgeçilmez bir rol oynadığı kabul görmüştür. Retrospektif özellikteki çalışmamızda yeni tanı alan ve preoperatif KT uygulanan hastalarda tanı anında ve neoadjuvan KT sonrası PET/BT görüntülemelerinin; cerrahi sonrası patolojik verilerle karşılaştırarak kemoterapi etkinlik değerlendirmesindeki değeri ve prognozun belirlenmesine sağlayacağı katkının araştırılması amaçlandı. Tanı, evreleme amacıyla PET/BT görüntülemesi yapılan 573 hasta incelendi. Bu olgulardan histopatolojik olarak KHDAK tanısı almış, tanı anında ve neoadjuvan KT sonrası PET/BT görüntülemeleri yapılmış ve opere edilmiş 20 hasta çalışmaya dahil edildi. Neoadjuvan KT ile birlikte RT de alan, KT sonrası opere edilmeyen, tanı veya neoadjuvan KT sonrası PET/BT görüntülemesi olmayan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar 10-60 ay süreyle takip edildi (Ortalama: 29,1; Medyan: 24).
Özet (Çeviri)
The leading cause of cancer –related deaths is advanced stage of non-small cell lung cancer (NSCLC). Early stage NSCLC can be treated with surgery but lokally advanced and advanced stage NSCLC can be treated with surgery and/or chemotherapy or radiation therapy alone or in combination. Currently, as a molecular imaging modality, PET/CT has been accepted to have an essential role in the evaluation of treatment response. The aim of this retrospective study was to make researches on the effect of the role of the chemotherapy efficiency value and the contribution of the prognosis on patients with newly diagnosed and preoperative chemotherapy applied by comparing their PET/CT imaging during diagnostic and after neoadjuvant chemotherapy, with their patologic datas after surgery. 573 patients have been examined with PET/CT imaging with the purpose of diagnosis and staging. 20 of these patients with histopathologically proven NSCLC, diagnosis and after neoadjuvant chemotherapy PET/CT imaging were performed and have been operated were included in this study. Patients who received radiation therapy with neoadjuvant chemotherapy, patients who haven't been operated after neoadjuvant chemotherapy and patients who didn't have PET/CT imaging for diagnosis or after neoadjuvant chemotherapy haven't been included in this study. Patients were followed up for 10-60 months continuously (average:29,1; median:24).