Sepsisin erken tanısında ve izleminde sTREM-1 ve prokalsitonin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of procalcitonin and sTREM-1 levels in the early diagnosis and monitoring of sepsis
  1. Tez No: 248736
  2. Yazar: HALİM BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TUNGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Sepsis, günümüzde modern tıp alanında yapılan tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen halen önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Bu nedenle tanıyı destekleyecek doğru ve hızlı sonuç veren laboratuar incelemelerine gereksinim vardır. Bu çalışma, prokalsitonin ve sTREM-1 gibi immünolojik göstergelerin, sepsis ve SIRS olgularının ayırıcı tanısındaki değerini ölçmek ve sepsisli hastaların prognozunu belirlemedeki önemini araştırmak amacıyla planlanmıştır.Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya Haziran 2008 - Ağustos 2009 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) hastanesinde yatarak tedavi gören, 18-80 yaş arası ve en az iki tane SIRS kriteri bulunan hastalar ile sepsis hastaları dahil edilmiştir. 41'i SIRS ve 33'ü sepsis tanısı alan toplam 74 hasta çalışmaya alınmıştır. SIRS hastalarından 0. ve 3. günde, sepsis hastalarından ise 0., 3., 4., 7., 14., 20.
Özet (Çeviri)
Sepsis is still one of the major causes of morbidity and mortality despite the improvements of diagnosis and treatment in the modern medicine nowadays. Therefore, correct and rapid resulted laboratory examinations are needed to support the diagnosis. This study was planned to investigate the value of immunological indicators, such as procalcitonin and sTREM-1 in the differential diagnosis of patients with sepsis and SIRS and to measure the importance of them in determining the prognosis of patients with sepsis.Prospectively planned study included 41 patients with at least two SIRS criteria and sepsis patients, ages between 18 and 80 and hospitalized in Celal Bayar University (CBU) hospital between June 2008 and August 2009. A total of 74 patients, 41 SIRS and 33 sepsis, were studied.