Yüzey çatlaklı cam takviyeli plastiklerde gerilmeli korozyon
Stress corrosion of glass reinforced plastic with surface crack
  1. Tez No: 24874
  2. Yazar: AHMET AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Doktora Tezi YÜZEY ÇATLAKLI CAM TAKVİYELİ PLASTİKLERDE GERÎLMELÎ KOROZYON Ahmet AKDEMİR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Tevfık AKSOY 1992, Sayfa: 113 Jüri : Filaman sarma metoduyla üretilmiş cam elyaf takviyeli plastikler (CTP) sürekli elyaf ve yüksek elyaf hacımsal oranlarından dolayı gerilmeli korozyona karşı birçok kompozit malzemelere göre daha duyarlıdır. Bu tezde, 0.6 N seyreltilmiş HC1 asite maruz eş yönlü cam/polyester kompozitlerde yüzey çatlağının gerilmeli korozyon ve çatlak büyüme hızı davranışları kırılma mekaniği deneyleriyle incelendi. Cam/polyester kompozitler filaman sarma metoduyla sürekli elyaftan elde edildi. Test numuneleri üzerine değişik a/c ve a/t oranlarında sığ yüzey çatlakları açılarak eksenel çekme altında tek taraflı gerilmeli korozyona tabii tutuldu. Yüzey çatlaklı CTP için gerilme şiddet faktörleri Newman-Raju, Nishioka ve SEN denklemlerinden elde edildi. Çatlak büyüme hızı ve gerilme şiddet faktörleri ile alakalı A ve n malzeme sabitleri test şartlarında tesbit edildi. Test sonuçlan literatürde verilen sonuçlarla karşılaştırıldığında, yüzey çatlaklı CTP'lerde kullanılan gerilme şiddet faktörü denklemleri ile çatlak büyüme hızı davranışlarının uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Doctora Thesis STRESS CORROSION OF GLASS REINFORCED PLASTIC WITH SURFACE CRACK Ahmet AKDEMİR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Tevfik AKSOY 1992, Page: 113 Jury : Because of continuous fibers and high fiber volume fraction, filament winding glass fiber reinforced plastics (GRP) are more sensitive to stress corrosion than other composite materials. In this thesis the propagation behaviour of stress corrosion surface cracks and crack growth rates in a range of unidirectional glass fiber/polyester composites exposed to 0,6 N dilute HC1 acid has been examined using a fracture mechanics tests. Glass/polyester composites were produced from continuous rowings by filament winding. Tha shallow surface crack with various a/c and a/t ratios were machined on the specimen and under uniaxial tension were exposed to one side stress corrosion. The stress intensity factors for GRP with surface cracks are obtained from Newman-Raju, Nishioka and SEN expressions. The material constants such as A and n which related crack growth rate and stress intensity factors were obtained for the test conditions. The test results were compared with the literature. It was shown that stress intensity factor expressions and crack growth rate behaviour are suitable for GRP with surface cracks. KEY WORDS: Composite Materials, Glass Fibre Polyester Composites,S tress Corrosion, Environmental Stress Carcking, Surface Crack